Paragraf Sorularını Çözemiyorum Ne Yapmalıyım?

Günümüz gençlerinin en büyük kabusu, paragraf soruları. Özellikle yeni sınav sisteminde öğrenciler, bir sayfayı bulan paragraf sorularıyla karşılaşabiliyor. Ve bu görüntü, onların soruya ön yargılı başlamasına neden oluyor. Paragraf sorularını çözemiyorum ne yapmalıyım? sorusuna hızlı ve doğru cevap vermek için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Okuma Alışkanlığı Edinin

Okuma Alışkanlığı

Paragraf sorularını çözebilmek için bol bol okuma yapmanız gerekiyor. Küçüklükten beri okuma alışkanlığı olanlar bu konuda şanslı. Ama böyle bir alışkanlığınız yoksa da henüz geç kalmadınız. Sınava hazırlık döneminde, günlük en az beş sayfa kitap okuyup okuduğunuz bölümleri, kafanızda özet şeklinde kelimelere dökmeye çalıştığınızda yorumlama becerinizin geliştiğini göreceksiniz. Bunu bir spor olarak düşünün. Düzenli spor yaptığınızda kas yapma ihtimaliniz artar, düzenli okuma yaptığınızda da okuduğunu anlama beceriniz gelişir.

Konsantrasyon Becerinizi Artırın

Konsantrasyon Becerinizi Artırın

Bütün sınavlarda en önemli şey, konsantrasyondur. Tüm korkuları, heyecanı bir kenara atıp yapacağınız işe tamamen odaklandığınızda başarınız artacaktır. paragraf  soruları çözerken de tamamen soruya odaklanmanız çok önemli. Aksi halde dikkatiniz dağılacak ve okuduğunuz kısmı tekrar okumak zorunda kalacaksınız. Bunun önüne geçmek için sınav öncesinde konsantrasyon çalışmaları yapmanız gerekir.

İlgili: Eğitim ve Psikoloji İlişkisi Nedir?

Derin bir nefes alın. Etraftaki tüm uyaranları kapatıp sadece soruya odaklanmaya çalışın. Dikkatinizin dağıldığını fark ettiğinizde tekrar nefes alın ve tekrar soruya dönün. Bu çalışmayı sık yaptığınızda soruya odaklanma süreniz artacaktır

Kendinize bir teknik belirleyin

Deneme sınavlarının hepsinde farklı bir dersten başlayın. Hangi sıralamada ilerlediğinizde daha başarılı olup süreyi daha iyi kullanıyorsanız daha sonra o şekilde devam edin. Eğer uzun paragraf sorularında uykunuz geliyorsa Edebiyat sorularından başlamayın. Edebiyat sorularını sona bırakın. Bunun gibi deneme yanılma yoluyla doğru tekniği bulacaksınızdır.

Bol Bol Soru Çözün

Bol Bol Soru Çözün

Her gün kendinize bir sayı verin ve o kadar soruyu muhakkak çözün. Bu sayıyı zamanla artırabilirsiniz. Başka derslere ayırdığınız günlerde bile paragraf sorusu çözmeyi ihmal etmeyin. Zamanla soruyu uzaktan tanır hale geleceksiniz. Ve hızınız da aynı oranda artacak. Bunu bir doktor örneğiyle açıklayalım. Doktorların başarısı gördükleri vaka çeşitliliğiyle doğru orantılıdır. Ne kadar çok vaka görürse o derece uzmanlaşacaktır. Siz de uzun paragraf sorularının doktoru olun.

Teknikleri Öğrenin

Paragraf soruları çeşitlidir. Her çeşit soruda farklı bir bakış açısı vardır mesela:

  • Soru kökünü okuyun. Soru metnini okuyun. Şıklara göz atarken hızlı olun. Ama asla şıkları okumayı atlamayın
  • Soruları sizden istenmediği sürece yorumsuz okuyun. Yazarın düşüncesinin istendiğini unutmayın.
  • Yargının gerekçesi sorulduğunda önce ve sonra kelimeleri önemlidir. Önce diye soruluyorsa “çünkü, zira” gibi kelimeler aramalısın, sonra diye soruluyorsa “bu yüzden, bundan dolayı, gibi anlamları olan edat ve bağlaçların olması gerektiğini unutmamalısın.
  • Anlamca birbirine yakın olan cümleleri soruyorsa kalem kullanıp yanlarına bir iki kelimeyle cümlelerin ne anlattığını yazmalısın.
  • Genellikle önce soru kökü, sonra paragraf en son da şıklar okunur. Ama sizden altı çizili sözcüğün cümleye kattığı anlam soruluyorsa şıklardan gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda  bu tarz sorularda altı çizili sözcüğün bulunduğu cümleden önceki ve sonraki cümlelere  bakmanız yeterli olacaktır.
  • Uzun sorular sizi korkutmasın. Genelde en basit sorular onlar olur.  Çünkü daha fazla cümleye sahiptir. Bu yüzden daha açıklayıcıdır.
  • Soruyu okurken kalem kullanın. Yanına anahtar kelimeler yazın
  • Bir paragrafın ana düşüncesi genellikle son cümlededir. İstisnai durumlar  elbette olabilir. Ama genelde paragrafın ilk cümleleri yazarın temayı anlattığı cümlelerdir. Ana düşünceyi de son paragrafa sıkıştırır. Ama garanti olması açısından tüm paragrafı hızlıca okumaya gayret edin.