Parıldayan Tüyleri ve Mavi Gözleri ile Ragdoll Kedisi

Mavi gözleri ile büyüleyen Ragdoll Kedisi aynı zamanda parıldayan tüylere sahip olur. Görüntüsü ile kedi severleri kendine hayran bırakan Ragdoll Kedisi karakter bakımından da yaşadığı çevreye uyum gösterir ve cana yakın olur.

Çarpıcı görüntülerinin yanı sıra uyumlu olan Ragdoll, kocaman ve iyi huylu bir dost olur. Ragdoll kedileri 1993 yılında tanınmış olsa da 2000 yılında popüler bir dergide kapak olması ile evrensel olarak da tanınması sağlanmıştır.

Ragdoll Kedisi

Ragdoll ırkı ilk olarak 1960tarihinde görülmeye başlanmıştır. Bu yıllarda California’da üretilen ırk, sahip olduğu görüntüsü sayesinde kısa sürede dünyada da tanınmıştır. Bu ırkın en bilinir özelliği insanlara ve özellikle sahiplerine sadakatli oluşlarıdır. Oyun oynamayı seven bu kediler yaşadığı ortamın halkı ile yapılan tüm aktivitelerde bulunmaktan büyük keyif alır.

Zekâ olarak üstün olan bu kediler anlatılan her şeyi anlama yetenekleri bakımından diğer kedi ırklarının üzerindedir. İran Kedisi ile benzerlikleri bakımından da bu ırk aynı zamanda Beyaz İran Kedisi olarak da anılır. Sevecen ve cana yakın yapısı ile insanların ilgisini çekmeyi başarır. 

Ragdoll Kedisi Bakımı

ragdoll

Her kedi gibi özenli bir bakıma ihtiyaç duyan Ragdoll kedileri özellikle tüyleri ile insanları etkiler bu neden ile Ragdoll ırkı bakımı en önemli kısmını kedinin tüyleri oluşturur. Bazı kedilerde tüy taranmalarında sorun çıkarttıkları görülse de tüylerinin taranması bu ırkın kedilerinin hoşuna gider. Bu ihtişamlı tüylerin bakımı düzeni şekilde fırçalamak ve taramaktan geçer.

Düzenli olarak tüylerinin taranması gereken bu kediler kedi tarağı ile taranır. Bu şekilde tarayarak kedinin tüylerinin birbirine karışması engellendiği gibi ölü tüylerinden de kurtulur. Tüy yumaklarının kolayca vücutlarından atabilmeleri için malt macunu da verilebilir. Ağız ve diş sağlığına da dikkat edilmesi gereken bu kedilerin günlük olarak ağız bakımının yapılması önem taşır.

İlgili: Köpekler Karanlıkta Görebilir mi?

Tüylerinin dışında kulak temizliği de önem taşır. Kedilerdeki kulak temizliği azami dikkat ve özen gerektirir bu sebep ile kedi kulak temizleyici pamuklarının kullanılması gerekir eğer ki kişi bunu yapamıyor ise bir kedi için kulak temizliğinin önemli olmasından dolayı muhakkak ki veteriner hekime başvurmak gerekir.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Büyük kedi ırklarından olan Ragdoll kedisi ağırlığı 4 ila 9 kg arası olabilir. Bu kedi ırklarında daha ağır olanları da bulunur. Nadir bulunan bir ırk olan Ragdoll hem özellikleri hem de dış görünüşü ile değerli bir kedi cinsi olur. Ragdoll kedisinin özellikleri en başta mavi gözlü olması gelir, nadiren farklı biz renginde olurlar. Bu ırkın kedileri kaslı ve iri bir vücuda sahip olur. Diğer özellikleri de aşağıdaki gibidir:

 1. Beyaz renkte olan kedilerin vücutlarının belirli bölgelerinde koyu renkler bulunur.
 2. İnsanlara düşkün olurlar
 3. Kucağa alındığı anda kucakta hareketsiz durabilir ve bir bebek gibi sevilmeyi bekler
 4. Oyun kedisi olan bu kediler insanlar ile anlaştığı gibi çocuklar ile de iyi anlaşır
 5. Tırnak çıkartmaları nadir olur
 6. Tuvalet ihtiyacının karşılanması için her gün temiz kum ve kap hazırlanması gerekir.
 7. Eğitilebilen bu ırk ile he türlü oyun oynanabilir
 8. Akıllı bir kedi türüdür
 9. Kaslı yapılarına göre ses tonları oldukça yumuşak şekilde çıkar
 10. Acıktıklarını seslenerek belli ederler
 11. Doğru bir şey yaptıklarında ödüllendirilmeyi beklerler
 12. Tüy dökmeleri bahar ayında olur
 13. Sakin bir kedi türü olup aşırı haraketli değillerdir

Ragdoll kedisi, pek hareketli olmadıklarından obeziteye yatkın olurlar bu neden ile kilo kontrollerine dikkat etmek ve aşırı kilo alımını engellemek gerekir ayrıca ırk, sık olarak kalp rahatsızlıkları görülür bu sebep ile kontrol ve bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Bu ırk 12 ila 17 yıl arası yaşayabilir. Uzun yıllar yaşayabilmesi için bakımlarına ve rutinlerine dikkat etmek gerekir.