Parke Nasıl Döşenir? Parke Döşerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parke nasıl döşenir? Parke döşerken nelere dikkat edilmelidir? Parkeler evlerde bulunan en temel dekorasyon malzemelerinden sadece birisidir.

Dekorasyon konusunda ciddi anlamda rol oynayan parkeler, doğru şekilde seçildiği zaman evin veya odanın havasını baştan sona değiştirme özelliğini elinde bulundurmaktadır. Daha yaşanabilir bir ev ortamı yaratabilmek için parke seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Peki, parke döşerken nelere dikkat edilmelidir? Her ne kadar seçim konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar olsa da döşerken de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmakta. Parkeleri evinize kendiniz döşeyebileceğiniz gibi bu işin üzerine ustalaşmış olan kişilerden de yardım alabilirsiniz.

Parke Nasıl Döşenir?

Parke

Evinizin ortamını değiştirecek güçte olan bu dekoratif ürün evinizin zeminine nasıl döşenir? Parke nasıl döşenir? Sorusuna verilebilecek en net cevabı sizler için derledik.

Döşeme işlemine başlamadan önce mutlaka yapılması gerekenler

  • Döşenecek alanın tozunu ve kirini detaylı şekilde temizleyin.
  • Kapıları menteşelerinden sökerek çalışma alanınızı genişletin.
  • Nem dengesi sağlanabilmesi için parkelerin ambalajlarını bir gün önceden açın.

Önemli olan bilgiler göz önünde bulundurulduktan sonra döşeme aşamasına geçilmesi gerekmekte, bu aşama sırası ile şu şekilde ilerlemekte

  • Altlık döşemesini gerçekleştirin (Altlık parkelerin zemine daha iyi oturabilmesi için önemlidir)
  • Parke fayanslarını sabitlemeden yerleştirmeye başlayın.
  • Yerleştirme işlemini gerçekleştirirken boşluklu takozların duvarlara 10mm mesafe ile kalmasına özen gösterin.
  • İlk takım işlemi sonrasında diğer takımları 30 derecelik bir açı ile takın.

Parke döşerken nelere dikkat edilmelidir?

Parke evin tüm havasını ve yaşam ortamını değiştirebilir demiştik. Peki, parke döşerken nelere dikkat edilmelidir?

Bu konuda önemli olan hususları sizler için derledik, listede yer alan önerilerin hepsini göz önünde bulundurarak parke döşeme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilir ve bu konuda doğru adım atabilirsiniz.

Parke Seçimine Özen Gösterin

Sürekli içinde bulunacağınız bir ortamın döşemeleri hem güzel olmalı hem de bütçenize en uygun şekilde olmalıdır. Bu konuda atacağınız adımları göz önünde bulundurmalı ve çeşitlere ayrılan parkelerden kendinize en uygun olanı seçmelisiniz.

Renk Belirleme

Parke seçiminden sonra parkelerin renkleri de oldukça önemlidir. Bu konuda eşya renklerini ve duvar renklerini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Evinizin ışık alıp almadığını da göz önünde bulundurarak en sevdiğiniz renkleri seçin.

Ölçülerin Doğru Alınması

Parkelerin döşeneceği alanın doğru şekilde ölçülmesi oldukça önemlidir. Yanlış yapılan ölçünler parkelerin düzensiz şekilde eve yerleştirilmesine neden olmaktadır.

İşlevsel Parkelere Yönelin

Parkeler her ne kadar evinizin görünüşüne göre seçilmeli olsa da, sadece görünüş konusunda takılmamaya çalışın. Fiyatı konusunda kaçamaklar yaprak daha ucuza getirmeye çalıştığınız parkeler kalitesiz ve dayanıksız olabilirler.

Kurutmak İçin Doğru Adımlar Atın

Kurutma işlemi için doğru adımlar atmak önemli, parkeleri döşedikten ve yapıştırıcılarını sürdükten sonra kuruması için üzerine talaş dökmeniz yeterli olacaktır. Talaş nem çekme konusunda gayet yeterli bir yardımcıdır.