Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Peeling nedir sorusu cilt bakımıyla ilgilenen ve cilt bakımı yapmak isteyenlerin merak ettiği bir sorudur. Peeling ciltteki ölü hücreleri yok ederek cildinizin daha güzel gözükmesini sağlar. Yaptığımız makyajlar, kirli hava, ter gibi cildimizi olumsuz etkileyen durumlarda sadece yüzü yıkamak gözeneklerimizi kirden arındırmaz. Bu durumlarda haftada bir iki kez peeling kullanarak gözenekleri temizleyebilir ve sivilce çıkmasını engelleyebiliriz.

Peeling Ne Zaman Yapılır

Peeling yapmak için illa özel bir yere gidip bakım yaptırmanıza gerek yoktur. Bu işlem için evinizde doğal peeling oluşturabilirsiniz. En basitinden içeceğiniz kahve telvesini atmayarak yüzünüze uygulayabilir ve daha sonra aynadaki farkı görebilirsiniz. Peelingi vücudunuzda yüzünüze, ayaklarınıza, ellerinize, bileklerinize kısacası her yerinize uygulayabilirsiniz. Böylelikle ışıl ışıl parlayan cildiniz herkes tarafından ilgi görecektir.

Peeling Ne Zaman Yapılır?

Peeling Yapılır

Peeling yapmak için öncelikle bir cilt uzmanına gözükmeniz gerekir. Güzellik merkezlerine veya hastanelere giderek cildinize uygun peeling satın alınmalıdır. Çünkü yanlış kullanımlar ciltte sivilceler çıkarabilir. Peeling yapmak için önce ılık bir duş almanız veya cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Gözeneklerinizin açılması için bir kaba sıcak su koyarak yüzünüzü sıcak su buharıyla yumuşatabilirsiniz.

Peeling maskesi

Gözeneklerinizi açtıktan sonra ellerinize yüzünüze bastırmadan, masaj yapar gibi peelingi sürmeniz gerekir. Göz çevresine ve dudak bölgesine değdirmeden sürmeye özen gösterilmelidir. Peeling maskesi sürüldükten sonra yaklaşık 6-7 dakika beklemeli ve yüzünüzü hafif sıcak suyla, nazikçe yıkamalısınız. Evdeki nemlendiricilerinizden sürmek peelingi daha etkili hale getirecektir. Peelingten sonra cildinizi korumalı, güneşe çıkmamalısınız.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir

Cilt tipine uygun peeling yapmak önemlidir. Bu yüzden cilt tipine uygun peeling çeşitleri geliştirilmiştir. Vücutta bazı lekelerin kaybolması çok zaman alır veya hiç kaybolmaz. Güneş lekesi veya sivilce lekesi gibi izlerin kaybolması için lekelerin bulunduğu yere kimyasal maddelerle oluşturulmuş peeling uygulanır. Bu sayede etkili sonuç alabilmek mümkündür.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling sayesinde yüzünüz lekelerinizin bulunduğu yerler açılacak ve cildiniz daha genç bir görünüme sahip olacaktır. Kimyasal peeling çeşitleri üçe ayrılır:

  • Hafif kimyasal peeling
  • Orta kimyasal peeling
  • Derin kimyasal peeling

Bu peeling çeşitleri cilt tipinize uygun olarak uygulanmaktadır. Uzman tarafından incelenen yüzünüzde az bir sivilce lekesi veya güneş lekesi varsa hafif kimyasal peeling kullanmanız gerekmektedir.

Bitkisel Peeling Nedir?

Bitkisel Peeling Nedir

Peeling yaparken yüzüne kimyasal madde sürülmesini istemeyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bitkisel peeling adından anlaşılacağı üzere bitkilerden hazırlanmıştır. Özel otlardan ve çiçeklerden oluşturulan bu peeling işleminin sonuçları kişileri oldukça memnun etmektedir. Kullanılan bitkiler cildi yenilemesinin yanında cilde ışıltılı bir görünüm kazandıracaktır.

peeling faydaları

Bitkisel peelinglerin bir diğer adı Green Peel’dir. Bunların içinde cildinizin yenilenmesini sağlayacak vitaminlerde bulunur. Uzmanlar tarafından uygulanan bu peeling faydaları oldukça fazladır. Kırışıkları %80’e kadar gideren peeling aynı zamanda vücudunuzdaki çatlakları ve selülitleri yok etmede de oldukça başarılıdır.