Pilates Nedir Neden Yapılır?

Pilates nedir sorusuna cevap olarak; 20. yüzyılda Joseph Pilates tarafından bulunup geliştirilen bir fiziksel egzersiz sistemi olduğu söylenir. Egzersizin amacı, birinci dünya savaşı sırasında yaralılar için rehabilitasyon programı kurmaktı. Buna bağlı olarak geliştirme amacı ile kuruldu. O dönemde yaralı askerlerin güçlerini tekrar kazanmaları ilave olarak vücut dengelerini sağlamalarına yardımcı olmak için yapıldı.

Sistemin işlevi kısaca beden ile zihnin bütünlüğünü sağlamak olur. Bu bütünlük de fiziksel hareketler ile sağlanır ve kişiye hem vücutsal hem de zihinsel sağlık sunar. Pilates, spor salonlarında yapılabileceği gibi evde de rahatlıkla uygulanabilir.

Pilates Nedir?

Pilates nedir sorusu spor yapmaktan hoşlanan ve vücut dengelerini sağlamak isteyen pek çok insan tarafından soruluyor.

Vücudun fiziksel sağlığını, esnekliğinin sağlanması, kasların güçlenmesi ve zihinsel rahatlama açısından evlerde ya da spor salonlarında uygulanır.

Pilates nasıl yapılır; aletsiz şekilde evde yapılabilir olsa da birkaç hareketten ibaret olan bir uygulama değildir. Planlı ve programlı çalıştırma gerektiren uygulamada yapılan programa sadık kalınmalıdır. Vücudun seviyesine göre program seçilir ve aletli pilates yapılacak ise aletlerin dikkatli kullanılması gerekir.

Pilateste en önemli şeylerden biri de kişinin konsantrasyonu olur. Konsantrasyonun en üst düzeyde olması gerekir ve kişinin dikkatini dağıtacak her şeyden uzak olması önem taşır.

Pilates Neden Yapılır?

plates nasıl yapılır

Çok yönlü bir spor çeşidi olmasından dolayı günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Pilates nedir faydaları fiziksel olmasının dışında zihinsel fayda da sağlar. Pilates daha çok vücut dengesi ve zihinsel anlamda güçlü olmak için yapılır ve amaç olarak zayıflamanın ön planda tutulmaması gerekir. Pilates ile var olan form korunur ve vücut sıkılaşır.

Pilates nedir en başta insanın vücuduna ve psikolojisine iyi gelen bir spor olur ve pilates ne işe yarar aşağıdaki gibidir:

 1. Dolaşım sisteminin düzenli çalıştırır
 2. Nefes alışverişi kontrole girer
 3. Dengeyi arttırır
 4. Vücut koordinasyonunu sağlar
 5. Uyku düzeninde denge sağlar
 6. Kas esnekliğinin artmasına yardımcı olur
 7. Kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur
 8. Kas gücü artar
 9. Vücut daha çevik hale gelir
 10. Duruş bozuklukları düzelir
 11. Karnın düz olmasını sağlar
 12. Beli inceltir
 13. Stres ve kaygı azalır
 14. Motivasyonu arttırır
 15. Kas ya da eklem ağrıların geçmesini sağlar

Pilates yaparak kişinin hareket esnekliği arttığı gibi kişinin vücudu da fit ve düzgün bir görüntüye kavuşur.

Pilates Kimler Yapabilir?

Sağlıklı olmak açısından herkesin yapması gerekir; ancak özellikle belli isteklere göre cevap verilesi gerekir ise vücudunu sıkılaştırmak ya da toparlamak isteyenler, vücudun dengeli olsun diyenler, duruşunun dik olmasını isteyenler, kemikler açısından sıkıntı yaşayanlar, kemiklerinin güçlenmesini ve vücudunu forma sokmak isteyenler için pilates iyi bir seçim olur.