Pomodoro Tekniği Nedir?

Son zamanlarda dikkat dağınıklığı herkes tarafından karşılaşılabilecek sorunlardan birisi olmaya başladı. Dikkati toplamak ve bir konu üzerinde odaklanmak son derece önemli. Hal böyle olunca bazı teknikler de hem öğrenciler hem de çalışanlar için kullanılabilir hale geliyor.

Pomodoro tekniği nedir? Pomodoro tekniği 1992 yılından beri kullanılan bir çalışma yöntemidir. Her ne kadar eski bir yöntem olsa da popülerliğini günümüzde kazanmaya başlamıştır. Temelinde ödül sistemi yatan bu teknik herkes için kullanılabilir durumdadır.

25 Dakika çalışma ve 5 dakika mola şeklinde olan ve toplamında 30 dakika süren bir çalışma bütününe Pomodoro denilmektedir. Bu tekniği kendiniz yapabileceğiniz gibi çeşitli yardımcı uygulamalar ile de yapabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Ne İşe Yarar?

Pomodoro Tekniği Ne İşe Yarar

Pomodoro tekniği ne işe yarar? Pomodoro tekniğinin ana amacı odaklanma gücünü arttırmak ve dış etkenlere bağlı olarak gelişen odak problemini çözmek.

25 dakikalık çalışma süresi boyunca dış etkenlerden gelebilecek olan sorunlara karşı kişi kendini savunmaya alır. Her ne kadar süre tutmak bir işe yaramazmış gibi gözüküyor olsa da bu teknik ile bir işe ya da derse başladığını zaman ister istemez 25 dakikalık süre boyunca ara veremiyorsunuz.

İlgili:IQ Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İşlerinizi yamak için 5 dakikalık süreci beklemeniz gerekiyor. Bu beklemenin sonunda beyninizdeki ödül mekanizması mutlu olmanızı sağlıyor ve bu sayede yaptığınız işe ve derse daha da motive olabiliyorsunuz.

Pomodoro Tekniği Nasıl Yapılır?

Pomodoro Tekniği Nasıl Yapılır

Pomodoro tekniği nasıl yapılır? Bu teknik ile ders çalışmak ya da bir işte odaklanmak oldukça basit. Yapmanız gereken şey zamanlayıcı kurmak ya da bu konu için özel üretilmiş olan siteleri ve uygulamaları kullanmak.

Pomodoro tekniği için kullanabileceğiniz siteler

Pomodoro tekniğini uygulamak için öncelikle tüm ders veya iş çalışma materyallerinizi hazır duruma getirin. Daha sonra çalışma alanına oturun ve 25 dakikalık geri sayım başlatın. Başlattığınız geri sayım tamamen bitene kadar hiçbir şekilde ara vermeye çalışmayın. İşlerinizi bekletin ve ne olursa olsun işinizin başından ayrılmayın.

25 dakikalık sürenin sonunda hemen 5 dakikalık bir mola zamanı ayarlayın. Bu mola zamanında çalışmayı tamamen bırakın ve başka şeyler ile meşgul olun. Hava alın kafanızı toparlayın ve gelip tekrar aynı şeyleri yapmaya başlayın.

Günde Kaç Defa Pomodoro Yapılabilir?

Günde Kaç Defa Pomodoro Yapılabilir

Günde kaç defa Pomodoro yapılabilir? Pomodoro tekniği kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bir tekniktir. Her ne kadar çalışma zamanını arttırıyor ve motive ediyor olsa da kimilerinde işe yaramama durumu da bulunmakta.

Pomodoro tekniği ile günde 8 saati aşan çalışma süreleri elde edilebilir durumda. Bu çalışma süresi ortalama olan çalışma süresidir. İzleyeceğiniz yola ve motivenize bağlı olarak uzun süreler boyunca bu teknik iler ilerleme kaydedebilirsiniz.

Günde kaç defa Pomodoro yapılabilir? Sorusu aslında temelince yanlış bir sorudur. Gücünüzün yettiği ve çalışma isteğinizin olduğu her süre boyunca bu tekniği uygulayabilirsiniz.