Pratik ve Etkili 5 Doğal Sivilce Maskesi

Her kadın ve her erkek bebek gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Doğal sivilce maskesi tam da bunun içindir. Sivilce derinin altındaki sebumların (yağ katmanlarının) tıkanmasıyla oluşan şişliğe verilen addır. Ergenlik döneminde başlayan sivilce sorunları 45 yaşına kadar devam etmekle birlikte kişinin cilt tipine göre değişiklik göstermektedir.

Daha çok yağlı ciltlerde ortaya çıkan sivilce deride iz bırakacağı için ellenmemeli ve sıkılmamalıdır. Sivilceleri giderebilmek için birçok ilaçtan ve kremden çare aranır. Ne yazık ki sivilce kremleri ilk başta etkisini gösterse de sonrasında o etkiyi kaybeder ve cilt yeniden sivilcelenmeye başlar. Bunun oluşmasını engellemek için cilt düzenli temizlenmeli ve doğal maskelerle sivilce oluşumunu engellenmelidir.

Doğal Sivilce Maskesi Yararları

Doğal Sivilce Maskesi Yararları

Doğal sivilce maskesi ve en iyi sivilce maskesi evde hazırlamak isteyenler için pek çok karışım bulunmaktadır. Evde çok kısa sürede hazırlayacağınız bu maskeler ile sivilcelerden arınmış bir cilde kavuşmanız mümkündür. Tabi ki sadece maske yapmak sivilcelerin çıkmasını önlememektedir. Yiyeceğiniz yemeklerin az yağlı olmasına özen göstermeli ve abur cuburu azaltmanız gerekmektedir.

1. Doğal Sivilce Maskesi : Yoğurt ve Salatalık

Yoğurt ve Salatalık

Sivilceleri azaltan ve bir günde sivilce geçiren maske arayışındaysanız bu maske tarifi tam size göre! Salatalığın vücuda pek çok faydası olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır. İçerisindeki bol su miktarı ile cildi nemlendirir ve yüzdeki lekelerin rengini açmaktadır. Ayrıca salatalık yüz için çok iyi bir temizleyicidir. Yoğurdun antioksidan etkisiyle birleşen salatalık yüzdeki sivilcelerden kurtulmayı sağlamaktadır.

Yoğurt ve Salatalık Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yoğurt ve salatalıktan doğal sivilce maskesi yapmak isteyenler için malzemeler:

 • Yarım salatalık
 • 2-3 yemek kaşığı yoğurt

Maskenin hazırlanışı:

 • Kabukları soyulan salatalık küp küp kesilir ve robota konur
 • Krem kıvamına gelene kadar çekilir ve yoğurtla birleştirilir.

Yapılan bu karışımı cildinizi ılık suyla temizledikten sonra sürün. 30 dakika kadar bekletin ve cildinizi bol su ile yıkayın. Cildi yıkarken yumuşak dokunuşlar ile yıkamanız gerekmektedir. Sert havlu kullanımı ciltte tahrişlere sebep olur. Maskeyi haftada bir veya iki kez düzenli kullandıktan sonra sivilce ve leke oluşumunun azaldığını göreceksiniz.

2. Limon ve Karbonatlı Sivilce Maskesi

Limon ve Karbonatlı Sivilce Maskesi

Limonlu sivilce maskesi ve karbonatlı sivilce maskesi en çok yapılan ve etkili sonuçlar alınan sivilce maskeleridir. Hazırlayacağınız bu karışımda limon ve karbonatı ayrı ayrı kullanmak yerine beraber kullanmanın faydalarını hızlı bir şekilde göreceksiniz.  Her cilt tipine uygun olan bu maskeyi kolaylıkla yapmak mümkündür.

Karbonat sivilceleri kurutma etkisiyle bilinmektedir ve düzenli kullanımda ciltte oluşan sivilce lekelerinin rengini açmaktadır. Limon da içerdiği asidik özellikler sayesinde sivilce oluşumunu ve siyah nokta oluşumunu engeller. İçerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde de cildi güzelleştirir ve cilt tonunu açar.

Limon ve Karbonatlı Sivilce Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yapacağınız bu doğal sivilce maskesi için malzemeler:

 • Yarım limon suyu
 • Bir tatlı kaşığı dolusu karbonat

Sivilce maskesinin hazırlanışı:

 • Bir tatlı kaşığı karbonatı bir kâseye koyun
 • Üzerine limon suyunu sıkarak krem kıvamına gelene dek karıştırın

Hazırlayacağınız bu karışımı önceden temizlediğiniz yüzünüze el veya pamuk yardımıyla sürebilmek mümkündür. Ortalama 20-25 dakika yüzünüzde kurumasını bekleyerek bol suyla yıkayın. Daha sonra da yumuşak bir havluyla kurulayın. Haftada 1 veya 2 kez uygulayacağınız bu uygulama sivilceleri kurutacak ve parlak bir cilt görünümü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

3. Aleo Vera Sivilce Maskesi

Aleo Vera Sivilce Maskesi

Doğal sivilce maskesi yapımı konusunda cildini güzelleştirmek isteyen ve kuru ciltler için sivilce maskesi arayanlar sıkça aleo veranın nimetlerinden yararlanmaktadır.  Cildi nemlendirmesiyle ve cildi gençleştirmesiyle bilinen bu bitki tahrişleri ve lekeleri de iyileştirir. Ayrıca içerdiği antioksidan sayesinde sivilce oluşumunu da engellemektedir. Aleo Vera yanık tedavisinde de hızlı iyileştirici özelliğinden dolayı kullanılır.

Aleo Vera Sivilce Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Balsız sivilce maskesi arayanlar için de uygun olan bu maskeyi kolaylıkla ve hızlıca yapabilmek mümkündür. Hazırlanışı:

 • Çiçekçilerden alacağınız bu bitkinin birazını makasla veya bıçakla kesin
 • Daha sonra yanlarını keserek içerisinde jeli bir kaşık yardımıyla kâseye alın

Jeli yüzünüze sürerek 30 dakika bekletin ve durulayın. Haftada 1 kez uygulayacağınız bu maske sayesinde sivilcelerinizden kurtulacaksınız.

4. Yulaf ve Bal Maskesi

Yulaf ve Bal Maskesi

Doğal sivilce maskesi arayışında olanlar için balın mucizevi etkileriyle mükemmel bir maske hazırlamak mümkündür.  Antibiyotik özelliği sayesinde ciltteki sivilceleri kurutur ve siyah nokta oluşumunu engeller. Yulaf ise cildinizin sağlıklı ve genç gözükmesini sağlar, cildinizde oluşan kiri ve sağı derinlemesine temizler.

Yulaf ve Bal Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yulaf ve bal maskesi için malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı un haline getirilmiş yulaf
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı süt veya su

Üç ürünü bir kâseye koyup karıştırın ve yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayıp yumuşak havluyla kurulayın. Haftada 1 kez yapacağınız bu maske sayesinde sivilce derdinizden kurtulmanız mümkündür.

5.  Maya Maskesi

Maya Maskesi

Doğal sivilce maskesi içerisinde en fazla yapılan maya maskesi sivilce oluşumunu önlemektedir. Hamur işlerinde kullanılan maskenin cilt için de pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi cildi rahatlatması ve cildin nefes almasını sağlamasıdır. Böylelikle sivilceleri kurutup siyah nokta oluşumunu da engeller. Cilt için iyi bir nemlendirici olan bu ürün sivilce lekelerini gidermekte de başarılıdır.

 Maya Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı

Karma ciltler için sivilce maskesi olarak da kullanılan maya maskesi için malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yaş maya
 • 1 yemek kaşığı süt veya su

Ürünleri bir kâsede krem haline gelene dek karıştırın. Daha sonra yüzünü ılık suyla temizleyip karışımı sürün ve kuruyunca durulayın. Haftada 1-2 kez uygulayarak sivilcesiz ve parlak bir cilde sahip olmak mümkündür.