Prometheus Efsanesi Nedir?

Prometheus, yaşam öyküsü ile insanın yüreğine dokunan, zihninde yer edinen mitolojik bir karakterdir. Prometheus aslında tanrı soyundan gelen bir Titandır. Yunan mitolojisinde çokça adından söz ettiren Prometheus, diğer Titanlardan farklıdır ve insanoğlu için kendi hayatını göz göre göre riske atar. Çok acılar çeker. Prometheus efsanesi nedir gelin daha yakından bakalım.

Prometheus Efsanesi- Ateşin Efendisi

Prometheus Heykeli

Kimsenin karşı gelemediği, alışılagelmiş olanı bozmaya cesaret edemediği bir zamanda bunu yapan, bu gidişata dur diyen bir Titan Prometheus. Öyle bir şey yapmış ki yaptıkları Prometheus efsanesi olarak kayıtlara geçmiş. Tek başına herkese kafa tutan Prometheus’ un hikayesini sizlerle paylaşacağız.

İnsanlığın Kurtuluşu – Prometheus Efsanesi

Prometheus

İnsanlık, Tanrı Zeus’un yönetiminin altında adeta kan ağlıyordu. Tüm dünya karanlığa gömülmüş ve insanlar hastalık, açlık ve sefaletle savaşıyordu. Fakat bu ne Zeus’un ne de diğer Titanların umurunda değildi. Çünkü ateş onların elindeydi ve aydınlık onların yanındaydı.

Zeus, bu karanlık dönem gelmeden çok önce Tanrı soyundan gelenleri ve çocuklarını Kronos’ u ağır yenilgiye uğratarak kurtarmıştır. Bu nedenle her zaman Zeus’ un dediği olurdu, yani hükümdar olarak onun dedikleri dinlenirdi.

Bu gidişata kimse dur demeye cesaret edemiyordu. Çünkü Tanrı Zeus’a kimse karşı gelmek istemez, karşısına çıkmaya kimsenin cesareti yetmezdi.

Fakat insanlığın soyu karanlıkta günden güne eriyordu ve artık bunu birilerinin görmesi gerekiyordu. Sonunda Zeus’un kuzeni Prometheus insanlığın haline acıdı. Onların karanlığına aydınlık getirmeye karar verdi. Diğer Titanların ateşlerini insanlarla paylaşmaya hiç niyetleri yoktu. Bu nedenle karanlığa ışık olacak olan ateşi Tanrılardan tek başına kaçırması gerekiyordu.

Ateşin Efendisi

Prometheus sonunda ateşi çalmak için plan yaptı. Prometheus efsanesi tam olarak burada başladı. Gece olunca yanan o büyük ateşten bir parçayı İda dağından çalarak, yanan ateşi bir şekilde insanlara ulaştırdı. İnsanoğlunun ateşe yani aydınlığa kavuşmasıyla da kurtuluşu başladı. Prometheus böylelikle asıl hedefine ulaşmış oldu.

Prometheus Heykeli- Efsanenin Sonu

Efsane

İnsanlığa ateşi getiren ve onların karanlığını aydınlığa çeviren Prometheus için bundan sonrası kolay olmadı. Ateşi çaldığı öğrenilen Prometheus’ un sadece kendisi değil kardeşleri de ayrı ayrı cezalandırıldı. Her bir kardeşe verilen cezalar çok ağır olsa da en kötü cezaya Prometheus çarptırıldı.

Efsanenin Sonu

Prometheus, Kafkas dağlarında tam 1000 yıl boyunca sürecek olan bir işkenceye maruz bırakıldı. Issız kayalıklara bağlanan Prometheus, Tanrıların yolladığı kargalar tarafından ciğerleri paramparça edildi. Kargalar parçalayacak ciğer bulamayacak oldukları zaman Prometheus’ un ciğerleri yeniden yaratıldı. 1000 yıl boyunca bu işkence sürdü. İşte, Prometheus efsanesi tam olarak buydu. Kendini insanlığın karanlığına aydınlık olabilmek için feda etmişti.

Bu yüzden günümüzde hala olimpiyatlarda meşale koşuları yapılarak Prometheus taklit edilir. Prometheus efsanesi hala aynı acıyla anlatılır.