Rapor Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Rapor parası, sigortalı çalışanların sağlık raporları ile kanıtladıkları geçici iş göremezlik sürelerinde aldıkları ödemedir. Sigortalı bir çalışan iş kazası, doğum, hastalık hallerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilen sağlık kuruluşlarından rapor alarak, rapor parası ödemesinden yararlanır.

Rapor parasını almak için ilk olarak bir devlet hastanesinde rapor alınması ve raporun işverene telim edilmesi gerekir. Raporu alan işveren, 5 gün içinde bu evrağa ilişkin bilgileri e-rapor sistemine girer. Sistem üzerinde görünen raporun uygunluğu SGK yetkilerince incelenir. Uygunluk halinde çalışanın telefon numarasına bir onay SMS’i gönderilir. SMS’i alan çalışanlar PTT şubelerinin gişelerinden ödemelerini alırlar.

Rapor Parası Alım Şartları Neler?

rapor parası

Rapor parası almak için gerekli olan şartlar:

  • Çalışanın prim borcu bulunmamalıdır.
  • SGK tarafından yetki verilen sağlık kuruluşlarından sağlık raporu edinilmelidir.
  • Çalışanının iş görememezlik halinin başladığı dönemden bir önceki seneye kadar uzanan süreçte, en az doksan günlük sigorta primi bildirilmiş olması gerekir.
  • Çalışanın analık, hastalık, iş kazası, meslek hastalığı hallerinden birinin içinde bulunması gerekir.
  • Alınan rapor 3 günün altında olmamalıdır.

5 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

5 günlük rapor parası, ayakta tedavi olan çalışanlar için günlük minimum 65,40 TL olarak belirlenmiştir. Yatarak alınan tedaviler sırasında ödenen rapor parası ise; minimum 49,05 TL olarak açıklanmıştır. Bu ödemelerin alınması için raporun edinilmesi ardından işverenlere tesliminin yapılması gerekir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemi

e-devlet

Rapor parasını sorgulamak için internetten e-devlet sitesinden giriş sağlanır. E-devlet resmi adresine giriş ile ekrana gelen giriş tablosuna TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilip, onay verilir. Ana sayfanın sağ üst köşesindeki site içi arama çubuğun ‘İşgöremezlik Ödemesi Görme başlığı girilip arama yapılır ve mevcut durum burdan takip edilebilir.

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar?

ptt

Rapor parası, işverenin sisteme yüklediği raporun onaylanması halinde 15 gün sonra PTT hesaplarına yatırılır. Kişi onay SMS’ini aldıktan 15 gün sonra kendine en yakın PTT şubesi gişesine giderek, TC kimlik kartı ile ödemesini talep eder. Bu kapsamda ödeme işlemi yapılır.