Rio Karnavalı Nedir, Nerede ve Ne zaman Düzenlenir?

Rio karnavalı en az birkaç kere haberlerde, Televizyonlarda, İnternet ortamında ve başka platformlarda duymuşsunuzdur. Peki Rio Karnavalı nedir? ve Nerede Düzenlenir ve Ne zaman Yapılır?

Rio Karnavalı Nedir?

Geçmiş yıllarda kölelik dönemlerinde kölelerin yılın  bir kaç günü özgür zamanları olurmuş. Köleler bu zamanlarında buna benzer kutlamar yaparak geçirirmiş. Daha sonraları geleneksel eğlence haline dönüşmüş. 1933 yılından beri düzenlenen bu karnaval’ın geçmişi aslında 1723 yılına kadar dayanır. Ancak resmi ve düzenli bir şekilde 1933 yılından itibaren düzenlenmeye başlanmıştır. Günümüzde Brezilyada Rio karnavalı düzenlenmesinin en önemli sebebi elebette ekonomik getirisidir. Günümüzde Brezilya için önemli bir Turizm getirisidir.

Rio karnavalı çok merak konusu olduğu için bacasız sanayi turizmi fırsatı haline dönüşmüştür. Yurt dışından da bu karnavala katılan çok sayıda turist vardır. Bu eğlence karnavala katılacak turistler için çok etkili ve ilgi çekici oluyor. 900 bini aşkın turist bu festival programına katılım sağlıyor.

rio karnavalı

Karnaval başladıktan sonra birkaç gün içerisinde sambadrome’de samba geçit töreni düzenlenir. Brezilyada ki en iyi samba okullarından katılım sergileyen gençler burada en iyi şekilde samba töreni düzenlerler. 40 kişilik jüri üyeleri bunların içerisinden en iyi grubu seçer.

Bu festivalde 7 den 77 ye herkese uygun balolar düzenlenmektedir. Farklı farklı konseptlerde balolar düzenlenir. Her zevke göre balo bulabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve ilgi çekici olanı Capocabana Palace de düzenlenen gala balosudur.

Ülkenin turizmine çok faydası vardır. Aşırı derecede içki tüketilir. Bu nedenle çok sayıda kavga vb. durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hırsızlık olayları çok meydana gelmektedir. Ancak fazla korkmanıza gerek yok ülkenin polisi bu durumlardan haberdar olduğu için tedbirini almaktadır. Çok sayıda güvenlik ekibi sürekli devriye gezmektedir.

Rio Karnavalı Nerede ve Ne zaman Düzenlenir?

Rio Karnavalı her sene şubat veya mart ayında Brezilya’da düzenlenir. Başlama tarihi bazı şeyler nedeniyle farklılık gösterir. Fakat genellikle Rio Karnavalı şubat veya marttır. Cuma günü başlar ve salı günü biter. Karnavalın başladığı gün belediye başkanı katılır. “King Momo” taçı ve şehrin anahtarını verir. King momo belediye başkanının belirlediği biridir. Karnavallar kralı niteliğinde bir tanımı vardır.