Rüyada Kabus Gören Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocukların rüyada kabus görmesi yaygın olarak görülen bir durumdur. Çocuğun sürekli  ağlaması veya gecenin bir yarısı anne babanın odasına gelmesi ebeveynler için endişe verici bir durum haline gelebilmektedir. Uzmanlara göre rüyasında kabus gören çocuklar için birşeyler yapmak mümkün. Bu yazımızda rüyada kabus gören çocuklara nasıl davranılmalı? konusunda uzmanlardan elde edilen bilgilere göre açıklamalarda bulunacağız.

Çocuğunuzla Bire Bir Görüşün

çocukla yüz yüze konuşmak

Çocuğunuz sürekli kötü bir rüya ile uyanıyorsa, bu bir tür travma ile ilgili olabilir. Genelde ebeveynin ilk tepkisi “Bu sadece bir kötü rüyaydı, hadi yat uyu” diyerek yatağına göndermektir. Ancak, bu doğru bir davranış değildir. Bunun yerine çocuğunuz ile anlayışlı bir konuşma yapmak daha etkili bir yöntem olacaktır.  Çocuğunuz ile konuşarak kendisini neyin korkuttuğunu öğrenmeye çalışın. Rüyalar gerçek zannedilse de gerçek olmadığını herşeyin yolunda olduğunu ve çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. Güven verici sözler, bir çocuğu sakinleştirmenin ve tekrar uykuya dalmasını sağlamanın harika bir yoludur.

Çocuğu Korkutan Etkenleri Ortadan Kaldırın

Çocuğu Korkutan Etkenleri Ortadan Kaldırın

Çocuğun korkma sebebi bir korku filminden bir sahne olabilir veya daha farklı bir sebep olabilir. Önemli olan çocuğun neyden etkilendiğini tespit etmektir. Çocuğun gece rüyasında kabus görmesine olan nedeni bulduktan sonra çocuğun o sebeple karşılaşmaması için elinizden geleni yapın. Eğer bir korku filminden etkilendiyse, çocuğunuzun izlediği şeyleri kontrol altına almanız gerekir.

Çocuğunzu Korkularıyla Yüzleştirin

Çocuğunzu Korkularıyla Yüzleştirin

Çocuğunuzu kendi yanınıza alıp yatırmayın, çocuk kendi odasında yatmaya devam etmelidir. Korkularıyla yüzleşmelidir. Eğerki yanınıza alarak koruma altına alırsanız, çocuk gelecekte de sorunlarla mücadele etmekte zorlanacaktır. Çocuğunuza sorunlarla  mücadele etme karakteri vermek istiyorsanız, çocuğunuzla güzel bir konuşma yaptıktan sonra kendi odasında uyumaya devam etmesini sağlamalısınız.

Düzenli Uyku

Düzenli Uyku

Çocuğun düzenli uyku programına uyması bu kabusları azaltabilir. Araştırmalar, düzensiz uyku alışkanlıkları ve uykusuzluk insanın kötü kabuslar görme riskini arrtırdıığını göstermiştir. Çoçuğunuzu gün içinde ve akşam belli saatlerde yatırarak düzenli uykular uyumasını sağlayın. Düzenli uyku çocuğun kabuslar görmesinin önüne geçecektir.

Yatmadan önce pozitif enerji

Yatmadan önce pozitif enerji

Bir çocuk rahatladığında uykuya dalması daha rahat olur.  Çocuğun hemen uykuya dalması için yatmadan 30 dakika ila bir saat önce tüm gürültülü, korkutucu ve heyecan verici şeyleri ortadan kaldırmak gerekir. Çocuğunuzla güzel şeyler konuşmak, kitap okumak ya da çocuğunuzla onun sevdiği oyunu oynamak  gece uykuya dalmasını kolaylaştırır ve kabular görmesinin önüne geçer. Bu aktiviteler, çocuğunuzun yatmadan önce zihnini ve bedenini gevşemesini sağlayacaktır.

Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

çocuk piskolog

Rüyada kabus gören çocuk için önleyici tedbir alabileceğiniz gibi, çocuğunuzun tıbbi bakıma ihtiyaç duyabileceği durumlar da olabilir. Ruh sağlığı sorunları olabilecek çocuklarda sık sık kabus görülebilmektedir. Bir çocuğun güvenliği ve ebeveynlerin gönül rahatlığı için, bir aile doktoru veya psikolog ile randevu faydalı olabilir.