Sağlık Raporu Nereden Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporu nereden alınır sorusu, hemen hemen herkes tarafından sorulmakta ve merak edilmektedir. Bilindiği üzere, birçok kurum çeşitli nedenlerden ötürü kişilerden sağlık raporu talep edebilmektedir. Talep edilen sağlık raporu sayesinde kişinin durumu incelenmekte ve işlemleri rapora göre yapılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra sağlık raporu geçerlilik süresi ise 1 yıldır. Fakat, tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ve kişiler için verilen raporun süresi ise 3 yıl olarak açıklanmıştır. Bu sürenin sonunda kişiler ve işyerleri, işlerini devam ettirebilmek için mutlaka tekrar sağlık raporu almalıdır. Peki, sağlık raporu nereden alınır? İşte, merak edilen ve araştırılan bu sorunun kapsamlı yanıtı…

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık Raporu Nedir

Sağlık raporu, kişilerin beden ve ruh sağlığının kontrolü için verilen özel bir evraktır. Söz konusu evrak sayesinde kişilerin işlere uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Hem özel hem de devlet kurumları tarafından istenen bu raporu alabilmek için bazı testlerin yapılması gereklidir. Yapılaması gereken bu testler ise şu şekildedir;

  • Akciğerlerin durumunu gösteren film,
  • Solunum durumunu gösteren özel bir test,
  • Kişilerin işitme durumunu analiz eden test,
  • EKG testti,
  • Görme durumunu analiz eden test ve
  • Kan testleri kişilerden istenebilmektedir.

İlgili: Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar, Fiyatı Ne Kadardır?

Yukarıda yer alan testler, genellikle ağır işlerde çalışan kişilerden talep edilmektedir. Standart olarak kabul edilen durumlar için bu testlerin herhangi birisi istenmemektedir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Raporu Nereden Alınır

Hem devlet hem de özel kurumlar tarafından istenen sağlık raporu birkaç farklı yol ile kolaylıkla alınabilmektedir. İşte, sağlık raporu alabileceğiniz o yerler;

  • Aile hekimleri,
  • Tam teşekküllü devlet hastaneleri ve
  • Özel hastanelerden alınabilmektedir.

Koruyucu Aile Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Koruyucu Aile Sağlık Raporu Nereden Alınır

Koruyucu aile adaylarından da sağlık raporu istenebilmektedir. Koruyucu aile adayları, istenen bu sağlık raporunu aile hekimlerinden, devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden kolaylıkla alabilmektedir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Aile hekimleri, tıpkı diğer olgularda olduğu gibi ehliyet için de ücretsiz olarak sağlık raporu verebilmektedir. Fakat aile hekimleri, gerek görmesi halinde kişileri hastanelere sevk edebilmektedir. Hastanelere sevk edilen kişiler, gerekli testlerin ardından raporlarını alabilmektedir.

Bulaşıcı Hastalığı Olmadığına Dair Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Bulaşıcı Hastalığı Olmadığına Dair Sağlık Raporu Nereden Alınır

Bazı işyerleri ve kurumlar, kişilerden bulaşıcı hastalığı olmadığına dair özel bir rapor isteyebilmektedir. Kişilerden istenen bu rapor ise sadece tam teşekkürlü devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu rapor, aile hekimleri tarafından ne yazık ki kişilere verilmemektedir.

Sağlık Raporu Ücretsiz Mi?

Sağlık Raporu Ücretsiz Mi

Sağlık raporu, aile hekimlerinden tamamen ücretsiz bir şekilde alınabilmektedir. Fakat, aile hekimleri dışında sağlık raporu almak isteyen kişiler, en az 50 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Sağlık raporu nereden alınır sorusunu sizler için yukarıda ayrıntılı olarak yanıtladık. Sizlerde sağlık raporu nereden alınır yazımızı okuyarak bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bu raporu alabilirsiniz.