Sahte İmza Nasıl Anlaşılır?

İmza, bir insanın kendine özgü taklit edilmesi zor olmalıdır. Aksi durumda sahte imza taklidi ile çok büyük sorunlarla karşılaşılma olasılığı muhtemeldir. Sahte imza ile ticari kayıplar ve dolandırılma çok yaygındır. İmza ne kadar gerçektir ve sahte imza nasıl anlaşılır? konusunu bu yazımızda gelin birlikte inceleyelim.

Islak imza

Bir imza ile karşılaştığınızda bu imza ıslak imza mı yoksa  bir fotokopi mi yada taklit imza mı olduğunu anlamak zor olabilmektedir. Bir imzanın ıslak imza olup olmadığını anlamak için baş parmağınızı imzanın üzerlerinden hafifçe gezdirin. İmza üzerinde kalem mürekkebini hissedebilirsiniz. Fotokopi ve bilgisayar gibi çıktılarda daha düz bir zemin vardır. İmzanın sahte olmadığından emin olmak için kağıt üzerindeki mürekkebin dokusunu hissetmeye çalışın.

İlgili: Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Işık Testi

Orijinal ile sahte imzayı ayırt etmenin en kolay yolu, imzayı gradyan ışığına doğru tutarak tespit etmektir. Elbette böyle bir cihazı bulmak her zaman zor. Bu yüzden manuel yöntemlerle tespit etme işlemine devam etmekte fayda var. Ancak sürekli imza ile iş yapan birisi iseniz, böyle bir cihaza ihtiyacınız olacak.

İmzayı Yakından İnceleyin

Islak imzayı yakından incelediğinizde mürekkepleri görebilirsiniz. Büyüteç ile baktığınızda mürekkep parçacıklarını görebilir veya mürekkebi hissedebilirsiniz. İmzayı anlamanın en iyi yolu yakından incelemek ve imzayı genel olarak gözlemlemektir.

ıslak imza

Taklit imza

Sahte imza olup olmadığını belirlemek için dikkat edilmesi gereken bir konu da imzanın taklit imza olup olmadığı konusudur. İmza çizgilerini ve imzanın hareketini takip edin. İmza, titremeden tek bir düzlemde devam ediyorsa taklit değildir. Eğer  imza alışılmadık derecede “titrek” görünüyorsa, taklit olma ihtimali muhtemeldir. İmzaya bakarak veya imza üzerine kopya edilerek yapılmış olma ihtimali muhtemeldir. İmza hareketinden imzanın taklit olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sonuç

Sahte imza dolandırıcılık yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle, sahte imza dolandırıcılığına maruz kalmamak için bu küçük adımları dikkate alabilirsiniz. Böylelikle, elinizdeki belgenin sahte mi gerçek mi olduğunu öğrenebilirsiniz. İmzanın sahte veya taklit olup olmadığını anlamak için biraz yakından incelemeniz yeterli olacaktır.