Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Özellikle ticaretle uğraşan kişilerin merak ettiği soruların başında sahte para nasıl anlaşılır? Sorusu geliyor olabilir. Çünkü bir anlık dikkatsizlik sonucunda ticaretle uğraşan kişiler sahte para mağduru olabiliyorlar. Dolandırıcılar miktar fark etmeksizin gerçeğinden ayırt edilemeyen para yapabiliyorlar. Yani dolandırıcılar gerçek 100 TL ve gerçek 200 TL gibi görünen sahte paraları kullanarak insanları dolandırmaya çalışabiliyorlar.

İşte bu yüzden birçok kişinin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Günümüzde sahte paraları tespit edebilmek için birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler kullanıldığında gerçek para ile sahte para birbirinden ayırt edilebiliyor.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Para Kontrolü Nasıl Yapılır?

Şimdi sizler için sahte para nasıl anlaşılır? Sorusunu cevaplamak istiyoruz. Ancak sahte para tespiti yapabilmek için birden fazla yöntem bulunduğunu belirtmemizde fayda var. Bizde bu yöntemlerden birçoğunu sizler için açıklamaya çalışacağız.

Sahte Para Kontrolü Nasıl Yapılır

Sahte Para Anlama Yöntemleri 2021

Kabartma Baskı

Gerçek para tespiti için banknot üstünde bulunan kabartma baskılar kullanılabiliyor. Bu kabartma baskılar banknotların birçok farklı yerinde bulunabiliyorlar ancak banknota elle dokunulduğunda hissedilebiliyorlar.

Renkli Şerit

Banknotun üzerinde farklı açılardan bakıldığında altın sarısı renginde şerit gözüküyor. Bu şeridin üzerinde banknotun değeri ve TL harfleri bulunuyor.

Işığa Tutulduğunda Gözüken Atatürk Görseli

Sahte para nasıl anlaşılır? Sorusunun en basit cevabı banknotlarda bulunan Atatürk görseli. Ancak birçok kişi bu yöntemi bildiği için diğer sahte para tespit etme yöntemlerini de uygulamayı ihmal etmemenizi öneriyoruz. Bu yöntemin uygulanabilmesi için banknotun ışığa tutulması gerekiyor. Gerçek bir banknot ışığa tutulduğunda gizli bir Atatürk görseli ortaya çıkıyor.

Bütünleşik Görüntü

Bu yöntemde de bir önceki yöntemde olduğu gibi banknotun ışığa tutulması gerekiyor. Banknot ışığa tutulduğunda sol üst bölümde bulunan şekiller arka tarafta ki şekiller ile birleşiyor ve banknotun değerini gösteriyor.

Emniyet Şeridi

Emniyet şeridi ile sahte para nasıl anlaşılır? Öğrenmek için banknotu ışığa tutmanız gerekiyor. Banknotlarda parlak emniyet şeritleri bulunuyor ve bu şeritlerin üzerinde banknot değeri ve TL harfleri yer alıyor. Banknot ışığa tutulduğunda bu şerit her iki taraftan da kesintisiz bir hat şeklinde görülebiliyor.

Hologram Şerit

Bu şeridin üzerinde bazı motifler yer alıyor. Bu motifler banknota farklı açılardan bakıldığında renkli ve parlak yansımalar sunuyor. Ayrıca yine aynı şekilde banknota farklı açılardan bakıldığında dikdörtgen şekil içerisinde bulunan TL harfleri banknotun değerine dönüşüyor.

Braille Alfabesi

Braille alfabesini kullanarak sahte para nasıl anlaşılır? Öğrenmek için paranın ön yüzüne bakmanız gerekiyor. Paranın ön yüzünde filigran bulunuyor. Bu filigranın sol üst kenarında Braille alfabesi kullanılarak oluşturulmuş ve parmakla hissedilebilen noktalar yer alıyor.

Ultraviyole Işınları

UV ışığı altında banknota bakıldığında emniyet şeridinde farklı renkler ortaya çıkıyor. 5 ve 10 TL’lik banknotlarda mavi, 20 ve 50 TL’lik banknotlarda kırmızı renkte parlamalar gözüküyor.

Geriye kalan 100 ve 200 TL’lik banknotlarda ise yine aynı kısımda sarı renkte parlamalar gözüküyor. Bunların yanı sıra banknotlarda profesyonel kişilerin UV ışınları ile gerçek para tespiti yapabilmeleri için ekstra işaretlemelerde bulunuyor.

Yazımızda sizler için sahte para nasıl anlaşılır? Sorusunu birçok farklı şekilde cevaplamaya çalıştık. Gerçek para ile sahte paranın ayırt edilebilmesi için kullanılabilecek birçok farklı yöntem bu şekilde oluşuyor.