Salvador Dali Kimdir Eserleri Nelerdir?

20’nci yüzyılın en büyük sürrealist ressamı olan Salvador Dali, giyim tarzı, yaptığı aykırı davranışlar ve sözleri ile dikkat çeker. Salvador Dali, dünyanın en ünlü ressamları arasında yer alır. İspanyol olan sanatçı resim dışında heykeltıraş ve fotoğrafçılık ile de ilgilenmiştir. Sanatın yanı sıra bilim ile de oldukça ilgiliydi.

Her zaman kendine has tarzı olan Dali, tabloları ile ilgi çektiği gibi sıra dışı yaşantısı ve kişiliği ile de dikkatleri üzerinde toplamıştır.

Bu ilgi bazen olumlu şekilde sanatçıyı bulsa da sanat anlayışını ağır dil ile eleştiren belli bir kesim de olmuştur. Bu olumsuz eleştiriler sayesinde belki de tabloları daha çok duyulmaya başlanmıştır.

Salvador Dali Kimdir?

Salvador Dali kimdir sorusuna 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya’da doğan dünya çapında bir ressam şeklinde cevap verilir.

Tam ismi Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech olan sanatçı aslında küçükken sarsıntı sayılabilecek olaylar da yaşamıştır. Ailenin, Dali’nin doğumundan önce ölen bir oğulları vardır ve Dali, abisine çok benzer bu sebep ile ailesi bir anlamda Dali’ye baktıkça ölen oğullarını görürler.

Aile, beklenmedik bu ölüme Dali’ye anlatırlar ve kendisini de alarak mezarlığa giderler. Daha küçükken bu olay nedeni ile kimlik sorunu yaşayan sanatçı, abisinin gölgesinde yaşamaya başlar. Kendisini bir şekilde ailesine kanıtlamak için histeri krizleri yaşayıp ilginç hareketlerde bulunur.

Salvador Dali Hayatı

Salvador Dali’nin resim yeteneği ilk annesi keşfeder ve daha 10 yaşındayken resim okuluna yazılır. İlk resim sergisini açan Dali’nin artık ressam hayatı da başlamış olur.

Annesini 1921 yılında kaybeden sanatçı, 1 sene sonra eğitimine devam etmek için Madrid’e taşınır. Dadaizm ve kübizm tarzında olan Salvador Dali Eserleri

, o dönemde bu anlayışların yaygın olmayışından dolayı sanat camiasının anında dikkatini çeker.

Dali, anarşist eylemlere katılırdı bu neden ile belli bir süre tutuklanıp hapis yatmıştır. Serbest kaldıktan sonra da okuluna geri döner.

Salvador Dali Eserleri

Salvador Dali tam anlamı ile Pablo Picasso hayranıdır. 1926 senesinde Paris’e gider ve hayranlık duyduğu Pablo Picasso ile tanışır. Salvador Dali, her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Eserleri de belli bir kesim tarafından devamlı eleştirilen sanatçı, Picasso ile tanışmasının ardından onun etkisinde kalarak eser vermeye devam etmiştir.

Kısa bir süre araları bozulan ikilinin tekrar araları düzelerek dostlukları devam etmiştir.

Eriyen saatler

eriyen saatler

Salvador Dali eserlerine örnek olarak orijinal adı Katalanca dilinde La persistència de la memòria olan Belleğin Azmi tablosu aynı zamanda Eriyen Saatler olarak da bilinir ki dünyaca ünlü olan eserleri arasında yer alır. Ünlü olan diğer eserleri ise;

Yanan Zürafa

yanan zürafa

Atomik Leda

Atomik Leda

Picasso Portresi

Picasso Portresi

Sanatçının verdiği eserler, dünyanın en önemli yapıtları olarak geçiyor ve çoğu eseri Dalí Tiyatrosu ve Müzesi’nde yer alıyor.