Şampuansız Saç Yıkama Akımı No Poo Nedir? Nasıl Yapılır?

Son günlerde birçok kişi tarafından şampuansız saç yıkama akımı no poo uygulanmaya başlanmıştır. Şampuanın zararları konusunda hem fikir olan bireyler bu üründen vazgeçerek saç sağlığını yerine getirmeyi hedeflemektedir. İngilizce isminin ‘No Shampoo’ olarak yer almasıyla kısaltılmış hali ‘No Poo’ olarak oluşturulmuştur.

Temelde yapılan eylem ise oldukça basittir. Kişiler saçlarını yıkarken şampuan kullanmayı bırakmaktadır. Şampuan ürünleri yüzünden saçın dengesinin bozulduğu ve sık yağlanma oluştuğu düşünülüyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına daha doğal yöntemler ile temizlik sağlanmaktadır. Kişiler bu sayede korunma sağlamayı hedeflemektedir. Doğal malzeme kullanımını yaygınlaştırmak hedefler arasında yer almaktadır.

Şampuansız Saç Yıkama Akımı No Poo Nasıl Uygulanır?

Şampuansız Saç Yıkama Akımı No Poo Nasıl Uygulanır

Şampuansız saç yıkama akımı no poo uygulanma aşaması oldukça kolaydır. Temelde insanlar şampuanı, saç kremi gibi kullanımları bırakır. Yapmaları gereken saf su ya da elma sirkesi gibi doğal malzemeler ile yıkama sağlanır. İlk başlarda yağ dengesi oluşması adına yağ miktarında artış görülmektedir. Bunun için belirtilen kimi tarifler ile önlen alınması mümkün olmaktadır.

No Poo Yapanlar Ne Yorumlarda Bulundu?

Şampuansız saç yıkama akımı no poo hakkında yorumlarda internet üzerinde sınırsız olarak bulunmaktadır. Akımı uygulayanlar kadar bu alanda çalışma gösteren kuaförler tarafından da tepkiler mevcuttur. Daha önce ön yargı ile yaklaşan kişiler uygulama sonrası yorumlarında değişikliğe de gidebilmektedir. Ancak yorumlamalar arasında yer alan kimi ortak noktalar bulunur.

Şampuansız saç yıkama denenmeye başladığında saçın dengesinin buna ayak uydurması belirli bir süreyi bulmaktadır. Özellikle sık yağlanma yaşayan kişilerin belirli bir düzen oluşturabilmesi için 4 haftalık bir periyot geçirmesi gerekir. 4 haftanın sonunda sadece suyla saç yıkamak

kişiler adına alışkanlık haline gelmektedir.

No Poo Faydaları

1.      No Poo Faydaları

Şampuansız saç yıkama akımı no poo hakkında deneyimleyen ve araştırma yapan kişiler tarafından bazı faydalar dile getirilmektedir. Faydalar arasında:

  • Saçın yağlanma oranının azalması,
  • Hacimde artış,
  • Yıpranmayı azaltma,
  • Kolay şekil alma,
  • Çevreyi koruyabilmek bulunur.

Özellikle çevreye şampuan oluşumu sırasında ve plastik üretimi yüzünden zararın ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

2.      No Poo Zararları

No poo akımına dahil olan ve deneyimleri doğrultusunda zararlı yönlere denk gelen kişiler de bulunmaktadır. Bireyler tarafından duyurulan zararlar arasında:

  • Mevcut egzama ve sedef hastalığının yayılması,
  • Saçlarda tiftik görüntüsü (elektriklenme)
  • İlk günlerde aşırı yağlanma,
  • Saçın hacmini kaybetmesi bulunmaktadır.

Her bireyde aynı fayda ve zararların görünmesi mümkün değildir. Ancak insanların özellikle egzama gibi bir rahatsızlığı bulunuyorsa uzmana başvurması önerilir.