Sarı Prenses Bakımı Nasıl Yapılır?

Sarı prenses bakımı ile oldukça dikkat çeken akvaryum balıklarından biridir. Latince adı Labidochromis Caeruleus olan bu balık türü, aynı zamanda son derece barışçıl bir yapıdadır. Ülkemizde sarı prenses adıyla satılan Labidochromis Caeruleus, ortalama 10 – 15 cm arasındaki boylara da ulaşabilmektedir.

Kayalık yapıda olan akvaryumlarda yaşamayı seven sarı prensesler için ortalama su sıcaklık değeri ise 28 derece olarak kabul edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra sarı prensesler, geniş akvaryumları da sevmektedir. Peki sarı prenses bakımı nasıl olmalı, sarı prenses balıkları için uygun yem hangisidir? İşte, akvaryum sevdaları tarafından merak edilen bu soruların yanıtları…

Adım Adım Sarı Prenses Bakımı

Sarı prenses bakımı oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Dilerseniz, hemen hemen her akvaryumda olan sarı prenseslerin bakımını gelin daha yakından ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

İlgili: Lepistes Bakımı Nasıl Yapılır, Lepistes Ne Yer?

  • Sarı prenseslerin akvaryumu mutlaka kayalıktan olmalıdır. Kayalık akvaryum sayesinde balıklarda saklanabilmekte ve stresten uzak durabilmektedir.
  • Sarı prenseslerin bulunduğu akvaryumda mutlaka hafta bir kez dip çekimi yapmalısınız. Suyun tamamını çekerseniz, balıklarınız şoka girebilir ve hastalanabilir.
  • Akvaryumunuzun sıcaklığı mutlaka 28 derece olmalıdır.
  • Akvaryum havalandırması ve filtrasyonu mutlaka çok iyi olmalıdır.
  • Sarı prenseslerin dış parazit olmasına engel olmak için mutlaka su değişimlerinde akvaryuma kaya tuzu ilave etmelisiniz. (100 Litreye 1 yemek kaşığı kadar).
  • Sarı prenseslerin yemleri mutlaka birden fazla olmalıdır. Bu balıklar hem protein hem de bitkisel yemleri yiyebilmektedir.

Sarı Prenses Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Sarı prenses akvaryumu, mutlaka en az 120 litre kapasiteye sahip olmalıdır. Akvaryum içerisinde kayalık alanların olması da son derece önemlidir. Ayrıca, akvaryumda bitkilerin yer alması ve kum tabakasının da bulunması gerekir. Tüm bunların yanı sıra, akvaryum sıcaklığını da 28 dereceye ayarlamalısınız. Eğer suyun sıcaklığı 25 derecenin altına düşerse balıklarınız hasta olabilir ya da şoka girebilir.

sarı prenses

Sarı Prenses Dişi Erkek Ayrımı Nasıl Yapılır?

Sarı prenses dişi erkek ayrımı, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Balığınızın dişi ya da erkek olduğunu anlayabilmek için yüzgeç kısmına bakabilirsiniz. Eğer balığınızın yüzgeç kısmı siyah ise balığınız erkektir.

Sarı Prenses İle Yaşayan Balıklar

 Sarı prenses balıkları, hemen hemen birçok farklı balık türü ile uyumlu bir şekilde yaşayabilmektedir. Fakat beyaz prenses, iceman ve yunus türleriyle daha uyumludur.

Sarı Prensesler İçin Uygun Yem Hangisidir?

Sarı prensesler, genellikle protein ve bitkisel ağırlıklı besinleri tercih etmektedir. Eğer, sağlıklı bir şekilde balığınızı beslemek ve büyümekte istiyorsanız mutlaka tek tip yem yerine birden fazla türü içeren yemleri tercih etmelisiniz. Ayrıca sarı prenses bakımı için mutlaka bilindik markaların yemlerini kullanmalı ve açıkta satılan yemlerden de uzak durmalısınız.