Saygı Duyulan Bir İnsan Nasıl Olunur?

Saygı duyulan bir insan nasıl olunur? İstisnasız herkes etrafındakilerden saygı cümleleri duymak ve sözünün geçtiğini hissetmek ister.

Saygıdeğer bir insan olmak için aslında uymanız gereken bazı kurallar bulunmakta. Saygıdeğer kişiler toplumda daha fazla sözü geçen ve güvenilir kişilerdir. Bu kişiler sadece saygı duyulmaları ile değil yüksek özgüvenleri ile de kendilerini toplumda sürekli göstermektedir.

Saygı durulan birisi olma yolları listesine göre hayatınızda ufak değişiklikler yaparak kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Her ne kadar yöntemler basit gibi gözükse de hayatınıza uygulamanız biraz zaman alacaktır. Ancak pes etmeden bu yolda yürürseniz mutlak başarıyı elde edebilirsiniz.

Saygı Duyulan Birisi Nasıl Olunur?

Saygı duyulan birisi nasıl olunur? Saygı duyulan birisi olmak için uymanız gereken bazı şartlar vardır. Şartları hayatınızın içerisine yerleştirmeye başladığınız andan itibaren farkı gözlemleyeceksinizdir.

Bu konuda en temel ve unutulmaması gereken nokta kendiniz olmanızdır. Saygı duyulan insan modelleri genel olarak kendine inanan ve kendi olan kişilerdir. Farklı bir profil yaratmak yerine kendi benliğiniz ile saygı duyulan kişiler arasında yer alabilirsiniz.

Toplum tarafından saygı ile karşılaşan kişiler kısa sürede başarı merdivenlerini tırmanabilecek güçtedir. Bu özelliğin kişiye kattığı güven hissi hayatta hiçbir engel tarafından durdurulamaz hale gelmesini sağlayacaktır.

saygı

Peki, Saygı duyulan birisi nasıl olunur?

1-      Gizemli Bir Hava Yaratın

Saygı duyulan bir insan olmak için öncelikle gizem yaratmalısınız. Gizem yaratmaktan kastımız elbette susup kalmanız değildir.

Toplum içinde herkese her bilginizi anlatmamalısınız. Bilgilerinizi genel olarak kendinize saklı tutmalısınız. Özellikle kişisel hayatınızdan vereceğiniz bilgiler sizi karşı tarafa silik bir tip gibi gösterebilir. Bunun yanı sıra istemeden kendilerinin eline bir koz vermiş olabilir ve hayatınızı derinden etkilemelerine neden olabilirsiniz.

2-      Sürekli endinizi Övmekten Kaçının

Sürekli kendinizi övmekten kaçınmanız gerekmekte. Elbette kendi reklamınızı yapmanız gerekiyor ancak bu konuda kendi ağzınızı değil başkalarının ağzını kullanmalısınız.

Toplumda genel olarak saygı duyulan kişiler kendini övmeyen bir diğer söylem ile mütevazı olan kişilerdir. Saygı duyulan bir kişi olmak için mutlaka özelliklerinizi övmemelisiniz. Övülecek yanlarınız varsa bunu gözlemleyen kişilerin yapmasını sağlamalısınız.

İlgili: Mülakat Nedir Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

3-      Çevreniz Eşittir Siz

Saygı duyulan bir insan nasıl olunur? Sorusunda oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu bulunuyor o da çevrenize edeceğiniz dikkat. Çevreniz eşitti siz. Çevrenizde olacak insanları doğru şekilde seçmezseniz toplum tarafından dışlanmanız an meselesi olabilir.

Herkes ile aynı yakınlık derecesinde bulunmamalısınız. Hayatınıza alacağınız kişilere oldukça dikkat etmeli ve mümkünse geçmiş yaşamlarından haberdar olmalısınız. Ortamınızda bulunan kişiler sizin saygınlığınızı aşağıya çekebilir.

4-      Aşılamaz Kırmızı Çizgileriniz Olmalı

Saygı duyulan bir insan olmak dışında başarılı bir insan olmak için de kırmızı ve geçilemez çizgileriniz olmalı. Bu çizgiler sizin ile karşı tarafın arasında olacak en büyük belirleyici etkendir.

Kırmızı çizgisi olmayan kişiler toplum tarafından genellikle az saygı duyulan kişilerdir. Kırmızı çizgisi olan birisi olduğunuz zaman karşınızdan gelebilecek beklemedik saygı düşürücü davranışlardan da uzak olmuş olacaksınız. Karşınızdaki kişilerin size olan yaklaşımı değişiklik göstermeye başladığı zaman saygınızda doğru orantıda bir artış gözlemleyebilirsiniz.

5-      Yalan Söylemek Hayatınıza Yer Almamalı

Yalanın olduğu yerde saygı ve güven de olmaz. Yalanın olmadığı alanda yüksek saygı ve yüksek güven her zaman bulunur. Saygı duyulan birisi nasıl olunur? Sorusunun en net cevabı kesinlikle dürüst bir insan olmaktır.

Dürüst olan kişiler toplum tarafından oldukça fazla sevilir. Sevilmesinin yanı sıra güven kazanır ve saygı kazanır. En iyi saygı düzeyine ulaşmak istiyorsanız sürekli olarak doğruları söylemli ve çevrenize de bunu aşılamalısınız.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar derler, bırakın kovsunlar. Doğru söyleyeni kovan kişilerden saygı beklemek zaten en büyük yanlış olacaktır. Doğru köyü bulana kadar kovulun gerekirse.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak toplum tarafından saygı duyulan bir birey olmak istiyorsanız öncelikle kendinize saygı göstermelisiniz. Kırmızı çizgilerinizin yanı sıra konuşmanıza, giyinişinize ve daha pek çok konuya ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekiyor.

Kişisel bakımlarınızı aksatmamalı bunun yanı sıra her zaman güzel kokmalısınız. Güzel kokulu insanlar etrafına yaydıkları pozitif enerji sayesinde her zaman sevilen ve saygı duyulan kişiler olmuşlardır.

Saygı durulan birisi olmak aşamasında ağzınızdan mutlaka kötü söz çıkmamalı. Konuşmanıza son derece dikkat etmelisiniz. Konuşmasına küfürler bulunmayan kişiler toplum tarafından genel olarak sevilmekte ve saygı duyulmaktadır.