Şeker Yükleme Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme testi, gebelik döneminde mutlaka yapılması gereken testlerden biridir. Bilindiği üzere Gestasyonel Diyabet, genellikle hamilelik döneminde ortaya çıkmakta ve kişiler de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak için mutlaka gebeliğin 24. haftası ile 28. haftası arasında bu testi yaptırmalısınız.

Gebeliğin yanı sıra obezite hastalığı olan ve ailesinde diyabet geçmişi olan kişilerde mutlaka bu testi yaptırmalıdır. Oldukça önemli olan bu test, tüm hastanelerde sorunsuz ve oldukça hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Peki şeker yükleme testi nedir, nasıl yapılır? Dilerseniz, merak edilen bu soruların cevaplarını ayrıntılı olarak gelin hep birlikte inceleyelim.

Şeker Yükleme Testi Nedir?

Şeker Yükleme Testi Nedir

Şeker yükleme testi, diyabet hastalığını tespit etmek amacıyla yapılan özel bir testtir. Tüm hastanelerde son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilen bu test için kişilerin vücuduna önceden belirlenen miktarda şeker verilmektedir.

Şeker verme işleminin ardından belirlenen saat dilimlerinde kişilerin şekeri ölçülmektedir. Ölçüm sonucu, diyabet için belirlenen limitin üzerinde ise kişiye diyabet tanısı konmaktadır. Tüm bunların yanı sıra yapılan bu testtin herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yaptırmayanlar Risk Altında Mı?

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yaptırmayanlar Risk

Gebelik döneminde diyabet tanısı için test yaptırmayan kişiler, ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedir. Ayrıca, gebelik döneminde test yaptıran fakat, test sonucu yüksek çıkan kişilerde kesin tanı için 1 ay sonra tekrar testte çağrılmaktadır. 1 Ay sonra yapılan 2.testtin de yüksek çıkması durumunda kişilere Gestasyonel Diyabet tanısı

konmaktadır.

50 Gr Şeker Yüklemesi Sonuçları Kaç Olmalıdır?

50 Gr Şeker Yüklemesi Sonuçları

50 Gr şeker yüklemesi yapılan kişilerin test sonuçları, 1 saat sonrasında belli olmaktadır. 1 Saat sonra yapılacak olan ölçümlerde şeker değeri 140’ ın üzerinde olursa kişiye diyabet tanısı konmaktadır. Fakat, test sonucu 1 saat sonrasında 140’ın altında olursa kişi sağlıklı olarak değerlendirilmektedir.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Pratik Bir Şekilde Yapılır?

Şeker Yükleme Testi Nasıl Pratik Bir Şekilde Yapılır

Kişilere şeker yükleme işlemi, tüm hastanelerde oldukça kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Söz konusu testti başarıyla uygulayabilmek için önceden hazırlanan ve içerisinde şeker olan sıvının tüketilmesi gereklidir. Söz konusu sıvıyı tükettikten 1 saat sonra kişilerin şekeri ölçülmekte ve çıkan sonuca göre diyabet olup olmadığı belirlenmektedir.

Şeker yükleme testi, yukarıda da görüldüğü üzere son derece önemli olan bir testtir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu testti yaptırarak diyabetin önüne kolaylıkla geçebilir veya var olan diyabet hastalığınızı erkenden tespit edebilirsiniz.