Seyahat İzin Belgesi Nedir, Nasıl Kolaylıkla Alınabilir?

Seyahat izin belgesi nedir, nasıl alınır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Özellikle koronavirüs salgınında yaşanan vaka artışı nedeniyle geri gelen kısıtlamalar neticesinde artık 65 yaş ve üzerinde olan kişiler özel izin ile şehirlerarası seyahatlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Peki, 65 yaş ve üzerinde olan kişilerin alması gereken seyahat izin belgesi nedir, nasıl alınır? İşte merak edilen tüm bu soruların ayrıntılı cevapları…

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Seyahat izin belgesi, koronavirüs salgınında yaşanan vaka artış hızını düşürmek için kullanıma sunulan, 65 yaş ve üzerindeki kişilerin şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilmek için alması gereken özel bir izindir. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Alınabilir?

Koronavirüs salgının da yaşanan vaka artış hızını düşürebilmek için alınan tedbirlerden biri olan seyahat izin belgesi, son derece kolay ve pratik bir şekilde alınabilmektedir. 65 Yaş ve üzerinde olan kişiler, bu belgeyi Alo 199 Vefa sosyal destek hattı üzerinden alabilir.

Bunun yanı sıra, söz konusu belgeyi almak isteyen diğer kişiler e-devlet üzerinden de işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İşte, adım adım e-devlet üzerinden izin belgesi alma işlemleri…

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemleri

E-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi alabilmek için aşağıda yer alan adımları uygulayabilir ve bu belgeyi oldukça kolay bir şekilde alabilirsiniz. İşte, adım adım yapılacak işlemler;

  • Söz konusu işlemlere başlayabilmek için öncelikli olarak E-Devlet platformuna girmeniz gerekir.
  • E-Devlet platformuna girdikten sonra arama kutucuğuna e-başvuru yazmalısınız.
  • E-Başvuru alanına girdikten sonra seyahat izin işlemleri seçeneğini seçerek işleme devam edtmelisiniz.
  • Tüm bu işlemlerin ardından kişisel bilgileriniz ile sizden istenen bilgileri girerek işlemi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan yöntemi kullanarak hem 65 yaş altı hem de 65 yaş ve üzerinde olan kişiler bu belgeyi sorunsuz bir şekilde alabilir.

Seyahat İzin Belgesinde Dikkat Edilecek Hususlar

65 Yaş ve üzerinde olan kişiler, seyahat izin belgesi alarak son derece kolay bir şekilde şehirlerarası seyahatlerini istemeleri durumunda refakatçileri ile yapabilmektedir. En fazla 2 kişi olan refakatçiler, gidiş tarihinden itibaren 3 güç içerisinde mutlaka geri dönmek zorundadır.