Seyahat Sigortası Nedir, Neden Yapılır, Fiyatı Ne Kadar?

Seyahat sigortası, son dönemlerde oldukça popüler olan sigorta türlerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde zorunlu tutulan bu sigorta türü sayesinde güvenliğiniz güvence altına alınabilir. Her türlü olaya karşı sizi güvence altına alan bu sigorta türünün fiyatı ve kapsamı ise değişkenlik gösterebilir. Peki, Seyahat sigortası nedir, neden yapılır, fiyatı ne kadar? Merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için detaylı olarak inceliyoruz.

Seyahat Sigortası Nedir? Neden Yapılır?

seyehat sigortası nedir

Seyahat sigortası, yurt dışı seyahatlerinde zorunlu tutulan, kişilerin can güvenliğini teminat altına alan özel bir sigorta türüdür. Özellikle Covid-19 Pandemisinin etkisiyle oldukça popüler hale gelen bu sigorta türünün kapsamı değişkenlik gösterebilir.  Bu sigorta türü, yurt dışı tatillerinde meydana gelebilecek olası kazalar, sağlık sorunları ve ön görülemeyen masrafların karşılanması için yapılır.

Seyahat Sigortası Nasıl Yaptırılır?

seyehat sigortası nasıl yaptırılır

Seyahat sigortası nasıl yaptırılır sorusu, son dönemlerde oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Vize başvurularında zorunlu tutulan bu sigorta türü, bankalar ve sigorta şirketleri aracılığı ile son derece kolay ve pratik bir şekilde yaptırılabilir.

Seyahat Sigortası Süresi Ne Kadar?

seyehat sigortası ne kadar

Seyahat sigortası, seyahatin başladığı günden itibaren en fazla 1 yıl süreyle geçerlidir. Bu süre sonunda tekrar yurt dışına gitmek isteyen kişiler, sigorta yaptırmak zorundadır.

Seyahat Sigortası İptal Edilebilir mi?

seyehat sigortası iptal edilir mi

Seyahat sigortası iptal edilebilir mi sorusunun yanıtını birçok kişi tarafından araştırılmakta ve merak edilmektedir. Söz konusu sigorta türü, eğer poliçeniz başlamamış ise son derece kolay ve pratik bir şekilde iptal edilebilmektedir. İptal işlemleri için sigorta yaptırdığınız yere giderek detaylı bilgi alabilir ve işlemleri başlatabilirsiniz.

Vatandaşlara Sunulan Ek Teminatlar

seyehat sigortası teminatlar

 • Meydana gelebilecek kaza sonucu vefat veya oluşabilecek sakatlık durumu.
 • Herhangi bir hastalık veya yaralanma durumunda meydana gelecek tıbbi giderler.
 • Acil ilaç getirilmesi veya acil ilaç gönderilmesi.
 • Konaklama süresinin sağlık nedeniyle uzaması.
 • Cenaze dolasıyla acil geri dönüş masrafları.
 • Cenaze nakil işlemleri ve masrafları.
 • Geçikme meydana gelen uçuşlarda ek bagaj tazmini.

Seyahat Sigortası Fiyatı

fiyatı

Yurt dışı seyahatleri için zorunlu tutulan seyahat sigortasının fiyatı son derece değişkenlik gösterebilmektedir. Sigorta şirketlerinin yanı sıra bankalar tarafından da yapılan bu sigorta türünün temel fiyatlandırması teminatlar üzerine göre yapılmaktadır. İşte, sigortanın fiyatını etkileyen tüm faktörler;

 • Yurt dışına çıkacak olan ve vize başvurusu yapan kişi sayısı,
 • Gidilecek olan kıta ve ülkenin durumu,
 • Sigorta içerisinde yer alacak olan ek teminatlar,
 • Yurt dışına gidecek olan kişilerin yaş ve sağlık durumu,
 • Sigorta kapsamında belirlenen gün sayısı, direk olarak fiyatlandırmaya etki etmektedir. Daha detaylı bir bilgi için sigorta şirketlerini arayabilir ve ayrıntılı bilgiler isteyebilirsiniz.