Spordan Sonra Kas Ağrısı için Ne Yapılmalı?

Kas ağrısı, özellikle yoğun spor aktivitelerinden sonra karşılaştığımız rahatsız edici bir durumdur. Spor yaptıktan sonra kas ağrısını azaltmak ve kasları gevşetmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Kas ağrısı, acı verici ve günlük işlerinizi yapmanıza engel olabilir. Kaslarınızı gevşetmek için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Spordan Sonra Kasları Rahatlatmak İçin İpuçları

Kaslara Masaj Yapın

masaj

Kasları gevşetmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri masaj yapmak veya yaptırmaktır. Özellikle işini bilen biri tarafından masaj yapılması ciddi anlamda vücudunuza fayda sağlayacaktır. Masaj, vücudunuzda artan kan dolaşımına yardımcı olacak ve bu da ağrınızın azalmasında önemli rol oynayacaktır. Kan akış düzenini sağlamak için özellikle ağrıların olduğu noktalara masaj uygulanabilir. Spordan sonra ağrılara masaj yapmak için teknolojik ürünlerde kullanmak ağrılarınıza iyi gelecektir.

İlgili: Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller mi?

Germe Hareketi

Germe Hareketi

Spor yapmadan önce kasları spora hazırlamak için kas germe hareketleri yapmak önemlidir. Bunu bilinçli sporcular zaten bilir. Spora başlamadan önce ısınmak, kasları yapacağınız hareketlere hazırlayacaktır. Spordan önce germe hareketleri yapmak spor esnasında yapacağınız ani hareketlere hazır olacaktır. Böylelikle kas zedelenmelerini maruz kalmazsınız.

Spordan önce germe hareketleri yapmak önemli olduğu gibi spordan sonra da kasları esnetme hareketi önemlidir. Kasları hem spor öncesi hem de spor sonrası germek kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Kasların gerginliği azalacak ve daha iyi kan dolaşımını sağlayacaktır.

Spor yaptıktan bir sonraki gün vücudunuzda daha az ağrı hissetmek için tüm kas gruplarınızı 5 dakikalık bir germe rutini uygulayabilirsiniz.

Vücudu Hareket Ettirin

vücudu hareket ettirin

Spor yaptıktan sonraki gün günü yatakta geçirmek  yapılan en büyük hatalardandır. Vücutta ağrı hissederek vücudu hareket ettirmek zor olabilir. Ancak hafif hareketler yapmak ağrılardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer spor sonrasındaki gün hafif bir germe gibi hareketler yapmaz iseniz, kaslarınız sertleşecek ve sizi daha fazla rahatsız edecektir. Hafif egzersizlerle ağrıları dindirip, sonrasında normal spor düzenine geçebilirsiniz.

İlgili: Vücut Direncini Arttırmak İçin Düzenli Egzersiz Gerekiyor!

Protein Alın

Protein

Spor yaparken kasları zorladığınızda, kas lifleri yırtılır ve daha sonra bu durum aşırı ağrılara sebep olur. Sporda zorladığınızda lifler parçalanır. Kaslar daha sonra kendini tamir etmeye başlar, elbette bu zaman alır.  Liflerin hızlı tamir olması için protein kaynaklı besin tüketmeniz gerekir. Spordan sonra; soya peyniri, fasulye, tavuk veya et gibi protein açısından zengin yiyecekler yiyebilirsiniz. Protein yiyecekleri yemek aynı zamanda kasların geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Cold compress

Ağrı olan bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulayarak kasların ağrısını hafifletebilirsiniz. Spor sonrası kas ağrısı etkilerini azaltmak için ne tür bir sıcaklık terapisi kullanmanız gerektiğine dair kesin bir kural yoktur.

Soğuk kompres, aşırı ağrı ile birlikte oluşabilecek şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olabilir ve eklemlerinizde olabilecek herhangi bir rahatsızlığı hafifletebilir.

Soğuk kompres, kaslardaki gerginliği en aza indirebilir ve kan akışını teşvik ederek daha az ağrıya neden olabilir. Ağrıyı gidermek için sıcak bir tedaviyi tercih ediyorsanız, kaslarınızı rahatlatmak için sıcak bir duş alabilirsiniz.