Su Basan Eve Ne Yapılmalı?

Su basan ev hem can sıkıcı hem de maddi zararı olan bir durumdur. Eviniz bir nehre yakın olabilir veya yoğun yağmurların olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve eviniz giriş katta ise eviniz sel suları altında kalabilir. Elbette bunun yanında evde meydana gelen su boru patlamalarından dolayı da evini sular altında kalabilir. Suları evden çıkarmak ve eski haline getirmek çok zor bir süreç olabilir. Hızlı ve daha ekonomik bir şekilde evi nasıl eski haline getirebiliriz. İşte bazı ipuçları:

Su hasarından sonra evde ilk yapılacaklar

Sel baskını gibi bir sebepten dolayı eviniz sular altında kaldıysa, Sel suyunu boşaltmak ve suyun çekilmesini beklemelisiniz. Ardından tüm yüzeyleri iyice dezenfekte etmelisiniz. Sel suyuyla temas ederseniz, ellerinizi ve vücudunuzu iyice yıkadığınızdan emin olun. Evcil hayvanların, çocukların ve yaşlıların kendilerini sel suyuna maruz bırakmasına izin vermeyin. Sel suyuyla temas etmiş konserve yiyecekler dahil herhangi bir yiyecek tüketmeyin.

su basan ev

İlk Olarak Suyu Temizlemeyin

Suyun evinize vereceği zararı en aza indirmek için suyu en kısa zamanda temizlemelisiniz. Sel baskını gibi durumlarda evinizin giderlerini temizlemek ve yakındaki kanalizasyonlarda durgun suyun tahliyesi için kanallar açmak suyun daha hızlı tahliye edilmesine yardımcı olabilir. Olukların yaprak, çöp ve kir gibi tipik kalıntılardan arındırılması, suyun kanalizasyona daha hızlı akmasına yardımcı olacaktır.

Kurutma yapın

Evdeki su tahliye edildikten sonra, suyun verdiği hasarı en aza indirmek için evi kurutmanız gerekir. Güneşin ve temiz havanın içeri girmesi için pencereleri ve kapıları açın ve eşyaların güneşte kurumaları için mümkün olduğunca  açık havada kurutun. Evde vantilatör çalıştırın ve havayı içeriye doğru zorlamak için ilave fanlar yerleştirin. Evi kurutmak basit görünse de, bu kritik bir işlevdir.

Sonuç

Nemli bir ev yalnızca sağlıksız ve yaşanması güvensiz  bir yaşam alanı değildir, aynı zamanda evi satmak istediğinizde evin değerinin de düşmesine sebep olur. Doğru adımları olabildiğince hızlı atarak, ciddi ve uzun süreli su baskını hasarı potansiyelini azaltabilirsiniz. Sel sularının evinize girmesi yıkıcı olabilir, ancak tartışılan basit adımları izleyerek evinizi ve eşyalarınızı daha iyi koruyabilirsiniz.