Su Topu Nedir, Su Topu Oyun Kuralları Nelerdir? | 2021

Su topu oyun kuralları, oldukça merak edilen konuların başında gelmektedir. 1870 Yıllarının başlarında ortaya çıkan bu spor türü, kısa süre içerisinde popüler hale gelerek dünyanın farklı noktalarına yayılmıştır. Ülkemizde ise ilk su topu maçı 1931 yılında yapılmıştır. Kendine has oyun kurallarına sahip olan su topu, iki farklı takım arasında oynanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra takımlar, maç esnasında mola alabilmekte ve oyuncu da değiştirebilmektedir. Peki su topu nedir, su topu oyun kuralları nelerdir? Dilerseniz, merak edilen bu iki sorunun yanıtını gelin en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

Su Topu Nedir?

Su Topu Nedir

Su topu, iki takım arasında oynanan bir spor müsabakasıdır. Dünya genelinde oldukça popüler olan bu spor müsabakası, ülkemizde de “Türkiye Su Topu Federasyonu” tarafından oynatılmaktadır.

Adım Adım Su Topu Oyun Kuralları

Su Topu Oyun Kuralları

Su topu oyun kuralları hemen hemen herkes tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Dilerseniz, bu spor dalının kurallarını gelin en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

  • Su topu maçları, 7’ şer kişilik iki takım arasında oynanmaktadır.
  • Su topu maçları, 4 periyottan oluşmaktadır. Takımlar, her periyot sonrası oyuncu değiştirebilmektedir.
  • Takımların, maç boyunca yalnız 2 mola hakkı vardır. Kurallar gereği mola süreleri de 1 dakika olarak açıklanmıştır.
  • Oyun kurallarına uymayan oyuncular, 20 saniye boyunca dışarıda kalmaktadır. Üç kez oyun dışına atılan oyuncular ise tekrar maça dönememektedir.
  • Oyun içerisinde rakibe tekme atmak, vurmak, üzerine kasıtlı su atmak ve hakemle konuşmak tamamen yasaktır.
  • Oyuncular, iki elle kesinlikle topu tutamamaktadır.
  • Oyun esnasında top ile suyun altına girmek, elinde top olmayan oyuncuya vurmak ve 35 saniye boyunca topu elden çıkarmamak kesinlikle yasaktır.
  • Ayrıca, gol atmaya odaklanan bir oyuncuyu durdurmak, kaleciye müdahale etmek ve kalecinin suya topu batırması da penaltı nedenleri arasında gösterilmektedir.

Su Topu Saha Ölçüleri Nedir?

Su Topu Saha Ölçüleri

Su topu, 33 metre boyundaki havuzlarda oynanan bir spor müsabakasıdır. Fakat, kadınlarda ve miniklerde bu havuzun boyu 25 metreye kadar inebilmektedir.

Su Topu Kaç Dakika Oynanır?

Su Topu Kaç Dakika Oynanır

Su topu maçları, dünya genelinde 8’ er dakikalık 4 devreden oynanmaktadır. Bu sürenin sonunda eşitlik bozulmazsa maçın galibini seri penaltı atışları belirlemektedir.

Su Topunda 20 Saniye Cezası Nasıl Verilir?

Su Topunda 20 Saniye Cezası Nasıl Verilir

Su topu maçlarında rakibi tutan, çeken veya suya batıran herhangi bir oyuncu 20 saniye ceza alabilmektedir. Aynı oyuncu, aynı maç içerisinde aynı sebepten ötürü 3 defa daha ceza alırsa o maçtan men edilmektedir.

Su Topunda Kaç Hakem Vardır?

Su Topunda Kaç Hakem Vardır

Su topu oyun kuralları gereği bir maçta 2 orta ve 2 masa hakemi bulunmaktadır. Bazı maçlarda ise 1 orta, 2 kale ve 2’ de masa hakemi yer almaktadır.