Sudoku Nedir Nasıl Oynanır?

En çok sevilen ve ilgi gören bulmaca çeşitlerinden biri olan Sudoku, Japoncada olan ‘Suuji wa dokushin ni kagiru’ kelimesinin kısaltlmasından oluşur. Türkçede sayıların tek olması anlamına gelen oyun, Japonya’da zaten popüler olsa da son zamanlarda tüm dünyada en popüler bulmacası haline gelmiştir.

Zekâ oyunları ve bulmacalar insanın her daim düşünmesini sağlar. Çalışan ve düşünen bir beyin de her zaman aktif olur. Beyin ne kadar çalışırsa fonksiyonlarını o denli kaybetmez. Beyni çalıştırmanın en iyi yollarından biri de bulmaca çözmek olur.

Sudoku Nedir?

 1984 senesinde ilk olarak Japonya’da çıkmış ve zaman içinde dünyadan da rağbet gören bulmaca türüdür. Değişik isimlendirmeler olsa da zaman içerisinde şu anki ismini almıştır. Küçük yaştaki çocukların zihinsel gelişimi açısından bu bulmacanın çözülmesi önerilir.

Sudoku Nedir

Gazetelerin bulmaca sayfalarında olan sudoku bulmacaları pek çok insanın dikkatini çekiyor. Bu bulmacalarda gerek dergilerde gerek ise okul kitaplarında yer alıyor. Bulmacaya ilgi duyan her insanın çözmek isteyeceği türden olup basit, orta ve zor aşamaları bulunuyor

 Sudoku Nasıl Oynanır?

Bu bulmacanın çözümü için dikkat, özen ve teknik gerekir. Öncelikle acele etmeden çözmeye çalışmak en önemli aşaması olur. Zor ve karmaşık olarak kabul edilse de doğru teknik ve dikkat ile pratik şekilde çözülmesi mümkün olur.

Sudoku Bulmaca çözmek öncelikle Alzheimer olma riskini azaltır ve kişinin dikkatini toplamasını geliştirir. Çocukların gibi yetişkinlerinde zekâ gelişimini olumlu yönde destekler. Bulmaca çözerek kişi hem pratik düşünme özelliğini kazanır hem de doğru karar verme yeteneğini artırır.

Sudoku Nasıl Oynanır

Belli bir standart doğrultusunda meydana gelen oyun, 9×9’luk diyagramlar üzerinde çözülebilir. 1’den 9’a kadar olan sayıların satırlara, sütunlara ve her 3×3’lük alana bir defa olmak şartı ile konulması gerekir. Zekâyı geliştiren bu oyunda rakamlara en az bir kez yer verilmesi istenir. Harfler yerine rakamlar ile oynanan bulmacanın zorluk derecesine göre bitiş süresi de değişkenlik gösterir.

Bulmacada aynı sütun ya da satır da rakam tekrarı olmaz. Aynı rakam tekrar yazıldı ise yeniden denemek gerekir. Mantığın ön planda olduğu oyunda her rakam tek bir satırda ve tek bir sütunda sadece bir defa kullanılabilir. Bu bulmaca türünün her oyununun sadece tek çözümü vardır bu neden ile oyun, kişinin ilerleyişine değişmez.

Oyuna başlanıldığı an rakamlar incelenir ve ipuçlarına bakılır. Yorumlama ne kadar doğru yapılır ise bulmacanın çözme hızı da artar. Satır ve sütuna rakam yazmadan önce kontrol edilmesi ve hesaplamaların yapılması gerekir. Yanlış rakam yazılması durumunda oyun bir süre sonra kilitleneceğinden yapılan hata da fark edilir.