Sümbül  Bakımı Nasıl Yapılır, Ne Zaman Çiçek Açar?

Sümbül bakımı, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği üzere Sümbül çiçeği hem kokusu hem de görüntüsüyle dikkat çeken bitki türlerinden biridir. Zarifliğiyle hemen hemen her evde bulunan Sümbül çiçeği, aynı zamanda dayanıklı yapısıyla da dikkat çekmektedir. Bu bitki türü her ne kadar ülkemizde de yetişiyor olsa da hiç kuşkusuz anavatanları İran ve Türkmenistan bölgeleridir.

Tüm bunların yanı sıra Zambakgiller ailesinde yer alan Sümbül çiçeği, son derece farklı renklere de sahiptir. Peki, sümbül bakımı nasıl yapılır, ne zaman çiçek açar? Dilerseniz, merak edilen ve çiçek severler tarafından sıklıkla araştırılan bu soruların yanıtlarını gelin ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Sümbül Bakımı Nasıl Yapılır?

Sümbül Bakımı Nasıl Yapılır

Sümbül bakımı hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilmek için aşağıda yer alan anlatımı inceleyebilir ve bu anlatılanları uygulayarak çiçeğinizi oldukça sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. İşte, adım adım sümbül bakımı…

  • Sümbül çiçeği için önerilen ortam sıcaklığı 15 derecedir. 15 Derecenin üzerinde veya altında yer alan Sümbül çiçekleri ne yazık ki gelişimini tam olarak tamamlayamamaktadır.
  • Sümbül çiçeği, suyu oldukça fazla bir şekilde sevmektedir. Bu nedenden ötürü mutlaka çiçeğinizi günde 2 kez düzenli olarak sulamalısınız.
  • Sümbül çiçeğinin toprağı mutlaka gevşek bir yapıda olmalıdır.
  • Tüm bunların yanı sıra Sümbül çiçeğini direk güneş ışığından korumalı aydınlık, fakat direk güneş ışığı almayan bir yere konumlandırmalısınız.

Sümbül Ne Zaman Çiçek Açar?

Sümbül Ne Zaman Çiçek Açar

Sümbül çiçeği, her yıl düzenli olarak ilkbahar aylarında çiçek açmaktadır. Sümbül çiçeği, ilkbahar aylarına kadar soğuk ortamda kolaylıkla kalabilmekte ve soğuk ortamı tolere edebilmektedir.

Sümbül Soğanı Nasıl Saklanır?

Sümbül Soğanı Nasıl Saklanır

Sümbül soğanı son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde saklanabilmektedir. Herhangi bir çürüme ile karşılaşmamak için Sümbül soğanını mutlaka serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Ayrıca, Sümbül soğanının bekletilmeden ve kısa bir süre içerisinde ekilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili:Lavanta Bakımı Nasıl Yapılır, Lavanda Türleri Nelerdir?

Sümbül Çiçeği Anlamı Nedir?

Sümbül Çiçeği Anlamı Nedir

Sümbül çiçeği, bağlılığı ve sonsuz sevgiyi temsil etmektedir. Özellikle yeni evlenen çiftlerin evinde mutlaka olması gereken çiçeklerden biri olan Sümbül, yaydığı pozitif enerjiyle de ortama ayrı bir hava katmaktadır.

Saksıda Sümbül Fiyatı Ne Kadar?

Saksıda Sümbül Fiyatı Ne Kadar

Saksı ile satılan Sümbül çiçeğinin fiyatı ortalama 50 TL’ den başlamakta ve 70 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Fakat, Sümbül çiçeğini tohum halde satın almak ve yetiştirmek isteyen kişiler ise bu bitki türünü ortalama 10 TL’ den kolaylıkla bulabilmektedir.

Sümbül bakımı yukarıda da görüldüğü üzere oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sizlerde yukarıda anlatılan adımları uygulayarak Sümbül çiçeğini sağlıklı bir şekilde yetiştirebilir ve bulunduğunuz ortama ayrı bir hava katabilirsiniz.