Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Sütlü Türk kahvesi nasıl yapılır? Türk kahveleri özel toplanmalarda ya da günlük zamanda içilebilecek geleneksel içeceklerden birisidir. Türk kahvesinin türlü türlü hali bulunmaktadır.

Genel anlamda acı olan Türk kahvesi her damak tadına hitap edebilmesi adına Sütlü modeli ile de güncellenmiş durumda. Basit bir yapılışı olan Sütlü Türk kahvesi sayesinde kahve sevmeyen yakınlarınızın bile kahveyi sevmesini sağlayabilirsiniz.

Yanına hazırlanabilecek doğru sunum sayesinde kahvenize gelecek yorumları en üste çıkartabilir, daha önce tatmamışsanız ciddi anlamda güzel bir lezzete de tanıklık edebilirsiniz.

Sütlü Türk Kahvesi İçin Gerekenler

Sütlü Türk kahvesi için gerekenler nelerdir? Sütlü Türk kahvesini hazırlamak için temel bazı malzemeler bulunmakta. Bu malzemeleri kişi başı yapmak için çoğaltabilirsiniz.

  • 2 Fincan süt (Tercihe göre Yağlı/Yağsız)
  • 2 Tatlı kaşığı taze çekilmiş kahve.
  • 2 Tatlı kaşığı şeker (Orta şekerli kahvelerde fincan başı yarım tatlı kaşığı, şekersiz kahvelerde ise fincan başına şeker atmadan malzemeleri hazırlayın)

Gerekenler listesi iki kişilik harika bir kahve içindir. Söz konusu kahveyi tek başınıza içmek için yapıyorsanız bu tarifte bulunanları yarı yarıya ayarlayarak kullanmanız gerekmekte. Her malzemeyi ikiye bölerek kullanmanız doğru olacaktır.

Sütlü Türk Kahvesi Yapılışı

Sütlü Türk kahvesi yapılışı. Sütlü Türk kahvesi nasıl yapılır? Kahve için gereken malzemeleri sizler için sıraladık. Söz konusu malzemeleri toparladıktan sonra adım adım sütlü Türk kahvesi yapımına geçebilirsiniz. Adımları tam anlamı ile uygulayacak olursanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Kaç kişilik yapılacaksa fincan başı süt cezveye eklenir.
  • Kahve ve Şeker eklenerek karıştırılır. Karıştırma işleminden sonra belirli bir süreye kadar bırakın.
  • Kısıt ateşte kaynamaya bırakın.
  • Kısıt ateşte köpük oluşana kadar arada bir karıştırılarak sütün kesilmesi önlenir.
  • Köpükler yüzeye çıkmaya başladığında çay kaşığı yardımı ile köpükler fincanlara ayrılır.
  • Köpükler alındıktan sonra kahveyi bir taşım kadar daha kaynattıktan sonra fincanlara aktarabilirsiniz.
  • Sunum amaçlı yanına lokum ve çikolata servis edilir. Su da atlanmaması gerekenlerden birisi.

Sütlü Türk kahvesi sadece Çekilmiş Türk kahvesi ile olacak değil. Dibek kahvesi severleri de Sütlü olarak tercih edebilirler. Dibek kahveleri hali hazırda süt aromaları ile birlikte satılmakta ancak daha doğal şekilde tüketmek için sade Dibek kahvesine bu ekleme yapılabilir.