Tavuk Baget Haşlama Nasıl Yapılır?

Tavuk baget haşlama son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılan yemek tariflerden biridir. Az yağlı bir yapıya sahip olan baget haşlama, diyet yapan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Muhteşem bir tada sahip olan bu lezzet, aynı zamanda kısa bir süre içerisinde de hazırlanabilmektedir.

Gerek sade gerek ise sebzeli bir şekilde hazırlanabilen baget haşlamanın malzemeleri ise kolaylıkla temin edilebilmektedir. Peki, tavuk baget haşlama nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? Dilerseniz, başta ev hanımları tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

Tavuk Baget Haşlama Malzemeleri Nelerdir?

Tavuk Baget Haşlama Malzemeleri

Tavuk baget haşlama tarifi için aşağıda yer alan malzemeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve temin etmelisiniz. İşte, muhteşem lezzete sahip olan bu yemeği yapabilmek için gerekli olan o malzemeler…

  • 5 Ya da 6 tane tavuk bageti (Tercihinize göre daha az ya da daha fazla olabilir) temin ediniz.
  • Ortalama 1,5 kaşığı olacak şekilde tuzu hazırlayınız.
  • Son olarak baget haşlama işlemi için soğuk suyu yanınızda bulundurunuz.

Adım Adım Tavuk Baget Haşlama Yapımı

Adım Adım Tavuk Baget Haşlama

Baget haşlama işlemi için aşağıda yer alan anlatımı takip edebilir ve piliç baget haşlama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte, uygulamanız gereken tüm adımlar ve detaylar…

  • Öncelikle olarak satın alınan bagetin uçlarını kesiniz.
  • Ardından satın aldığınız bageti güzelce temizleyiniz ve yıkayınız.
  • Yıkama işleminin tamamlanmasıyla birlikte yemek tenceresini hazırlayınız ve içerisine soğuk su ilave ediniz.
  • Soğuk su ilave etme işlemini gerçekleştirdikten sonra tavuğunuzu ve tuzunuzu tencereye koyunuz.
  • Ürünlerinizi tencereye ilave ettikten sonra 60 dakika boyunca bekleyiniz. 60 Dakikanın sonunda haşlama işleminin tamamlanmasıyla birlikte yemeğinizi tüketebilirsiniz.

Tavuk Baget Haşlama Süresi Ne Kadar?

Tavuk Baget Haşlama Süresi

Tavuk baget sade yapılacağı gibi sebzeli olarak da yapılabilmektedir. Fakat, her iki tarifin de haşlama süresi birbiriyle neredeyse aynıdır. Tam olarak yemeğinizin hazır olabilmesi için 60 dakika boyunca tavuğunuzu haşlamanız gerekmektedir.

Haşlanmış Tavuk Baget Kaç Kalori?

Haşlanmış Tavuk Baget Kaç Kalori

Haşlanmış tavuk bagetin kalori oranı 120 Kcal (100 gr) olarak açıklanmıştır. İçerisinde protein, potasyum, demir, çinko ve fosfor barındıran tavuk eti, mutlaka derisiz olarak tüketilmelidir. Tavuk baget hem diyet yapanlar hem diyabet hastaları hem de yüksek kolesterolü bulunan kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Tavuk baget haşlama nasıl yapılır konusunu sizler için ayrıntılı ve bir o kadar da kapsamlı bir şekilde inceledik. Sizlerde, hazırladığımız bu tarifi uygulayabilir ve muhteşem bir lezzete sahip olan tavuk bageti keyifle tüketebilirsiniz.