Tenis Kuralları Nelerdir, Tenis Kaç Set Üzerinden Oynanır?

Tenis kuralları, son dönemlerde oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle, günümüzde yapılan yatırımlar ve tenis maçlarının canlı yayınlamasıyla birlikte bu spora olan ilgi de oldukça artmıştır. Raket ve top ile oynanan tenisin tarihi ise 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

İlk olarak o dönem İngiltere’ de oynanmaya başlanan tenis, kısa süre içerisinde dünya geneline yayılmış ve popüler hale gelmiştir. Hatta, tarihte bilinen ilk tenis turnuvası da Wimbledon adı altında İngiltere de düzenlenmiştir. Peki, tenis kuralları nelerdir, tenis kaç set üzerinden oynanır? İşte, spor severler tarafından merak edilen bu soruların en kapsamlı yanıtları…

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis Kuralları Nelerdir

Tenis kuralları ile son derece dikkat çeken spor dallarından biridir. Dilerseniz, orta çağ döneminden beri oynanan bu spor dalının kurallarını gelin birlikte inceleyelim.

İlgili: Basketbol Oyun Kuralları Oyun Süresi ve Saha Ölçüleri

  • Tenis oyunu, raket ve top ile oynanmaktadır.
  • Tenis maçları iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında yapılmaktadır.
  • Tenis maçlarının yapıldığı özel alana kort ismi verilmektedir.
  • Tenis maçları 3 ya da 5 setlik oyunlar üzerinden oynanmaktadır. Oyunları kazanan oyuncular 1-0 öne geçmektedir. 2 Farklı üstünlüğü ele alan oyuncular ise maçı kazanmaktadır.
  • Maç içerisinde kazanılan puan ise 15’dir. 40 Puanın üzerine geçen tenisçiler o oyunu kazanmaktadır.
  • 40 Puanda eşitlik olması halinde Deuce ismi verilen özel bir oyun oynanmaktadır. Oynanan bu oyunda 2 farkı yakalayan oyuncu, o oyunu da kazanmaktadır.
  • Tenis maçlarında sırasıyla servis atılmaktadır. Servislerin biri sağa, bir diğeri ise sola atılmalıdır. Servisler de çift hata yapan rakibine sayı vermektedir.
  • Tenis maçlarında servis ile maç kazanan kişiler Ace olarak adlandırılan puanı kazanmaktadır.
  • Tüm bunların yanı sıra 6-6’ lık ya da 3-3’ lük eşitlik olması halinde Tie-Break ismi verilen özel bir oyun oynanmaktadır. Tie-Break oyununda 7 sayıya ulaşan ya da rakibine 2 fark atan oyuncu, o seti kazanmaktadır.

Teniste Out Nasıl Olur?

Teniste Out Nasıl Olur

Tenis maçlarında servis sahasına düşmeyen veya dışarı giden toplara Out ismi verilmektedir. Bu durumda topu dışarı atan tenisçi rakibine 15 puan vermektedir.

Tenis Kaç Set Oynanır?

Tenis Kaç Set Oynanır

Tenis maçları genellikle 6 set üzerinden oynanmaktadır. Fakat, bazı maçlarda set sayısı 3’ e kadar düşmektedir. Ayrıca, yukarıda da bahsettiğimiz üzere oyunlarda eşitlik olması durumunda Tie-Break ismi verilen özel bir oyunda oynanmaktadır.

Teniste 7 6 Ne Demek?

Teniste 7 6 Ne Demek

Tenis maçlarında skorun 7 – 6 olması, setin Tie-Break ile belirlendiği anlamına gelmektedir. Tie-Break sonucunda 7-6 oyunu kazanan kişi, aynı zamanda seti de kazanmaktadır.

Teniste Set Nasıl Uzar?

Teniste Set Nasıl Uzar

Tenis maçında setin uzaması için oyunun 5-5 ya da 6-6 olması gerekmektedir. Oyun bu skor ile sonuçlanırsa, taraflar seti belirlemek için Tenis kuralları çerçevesinde Tie-Break oyununu oynamaktadır.