Terlemenin Faydaları

Yaz mevsiminde insanların en çok muzdarip olduğu problemler arasında terleme ve bunun sonucunda ortaya çıkan kötü ter kokusu yer alır. Bazı insanlar aşırı bir şekilde terlerken, bazıları ise daha az terlemeye maruz kalır. Her ne kadar fazla sevilen bir durum olmasa da terleme aslında sağlığımız için faydalı bir vücut fonksiyonudur. Çünkü, terleme ile birlikte vücut için faydalı olan Endorfin hormonu salgılanır. Terleme, aynı zamanda sağlıklı bir cilt görünümü için oldukça etkilidir. Bunun nedeni, terin temizleme özelliğine sahip olmasıdır. Sağlıklı bir insan için olmazsa olmaz özelliklerden biri olan terlemenin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Toksinlerin ve Kimyasalların Vücuttan Atılmasını Sağlar

Toksinler, insan vücudunun fonksiyonlarını olumsuz etkileyen zararlı maddelerdir. Bu zararlı maddeler terleme yoluyla vücuttan kolay bir şekilde atılabilir. Terleme, aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyen çeşitli organik kimyasalların vücuttan atılmasını da sağlar.

  1. Doğal Temizleyici Görevi Yapar

Terleme sonucunda, ciltteki gözenekler açılır. Ayrıca, vücuttaki kir ve bakteriler terleme yoluyla dışarıya atılır. Böylece, terleme yüz bölgesi için doğal temizleyici görevi yapar.

  1. Cilde Doğal Bir Parlaklık Verir

Terleme cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Sağlıklı bir cilt için, özellikle egzersiz esnasında terleme çok faydalıdır. Çünkü; ter, vücudunuzdaki kan dolaşımı sayesinde cilde parlaklık verir. Bu yüzden, terledikten sonra cilt yumuşar ve doğal olarak canlı ve parlak görünür. Ayrıca, egzersizden sonra, yüz bölgesinin yumuşak bir temizleyici ile yıkanması da parlak bir yüz elde edilmesini katkı sağlar.

  1. Saç Uzamasını Hızlandırır

Terleme, sadece cildin değil, aynı zamanda saçın da sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kafa derisi terlediğinde, saç kökleri arasında biriken ter, saç uzamasını hızlandırır. Ancak, kafa derisinde kaşıntı meydana gelmemesi için, terli saçların mutlaka şampuanla yıkanması gerekir.

  1. Ruh Halini İyileştirir

Ruh hali; kemik ve eklemleri oluşturan kollajen üretimini artırdığı için, vücut sağlığı için çok önemlidir. Ruh halini geliştiren en önemli etkenlerden biri egzersiz esnasında terlemedir. Sıkı egzersizler, mutluluk hormonu olarak bilinen Endorfin hormonu salgılanmasını iki katına çıkarır. Terlemenin bir diğer önemli faydası ise egzersiz sonrası kaliteli bir uyku sağlamasıdır.

  1. Bağışıklığı Güçlendirir

Terleme, bağışıklığı güçlendiren önemli bir vücut fonksiyonudur. Araştırmalara göre, terde bulunan 95 proteinin 20’si savunma proteinleridir. Özellikle, terde bulunan Dermcidin adlı bir protein, insan derisini korumaya ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Bunların dışında da pek çok faydası bulunan terlemenin insan sağlığı için olmazsa olmaz bir fonksiyon olduğu unutulmamalıdır.