Tiny House Ne Demek?

İlk olarak Amerika da ortaya çıkan bu tasarım tüm dünyada son zamanlarda tercih edilmeye başlandı. Tüm dünyada merak edilen Tiny House ne demek? Tanımlanmış bir açıklaması olmasa da küçük ev tipinde tasarlanan ve kişilerin tercihleri sayesinde tasarruf için akıllı mobilya tasarımları ile donatılan minik evler diye cevap verilebilir.

Dünya genelinde büyüklük olarak kişiden kişiye değişse de Tiny House genellikle 30 metrekare den küçük olan minik yapılardır. Taşınabilir bir Tiny House düşündü iseniz eğer 3500 kg ağırlığını aşmaması gerekiyor. Bunlarında yanında yurtdışında Tiny Hause tipinde Türk/ Moğol çadırları da tasarımlar arasında yer alıyor.

Tiny House’un Avantajları Nelerdir?

Tiny House’un Avantajları Nelerdir

Tiny House’un avantajları oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yapımında ve tasarımda kullanılan malzeme adedi oldukça azdır. Fiyat bakımından alacağınız normal bir eve kıyasla oldukça uygundur. Fiyatlar genelde maliyet olarak  80 bin TL ile 200 bin TL arasındadır. Tiny House ev tasarımlarının küçük olduğu için sadece hayatınıza anlam katacak mobilya tasarımı kullanırsınız. Bu sayede hem gereksiz eşya yükünden hem de bütçe açısından rahat olursunuz.

Tiny House tarzı evler özellikle yaz dönemlerinde istediğiniz yerde konaklama yaparak uzun süreli tatil yapma olanağına sahip olma şansı yaratmaktadır. Bu şekilde düşünüldüğünde fiyatı gayet uygun.

Karavanlara eklenebilen küçük evler sayesinde istediğiniz bölgeye mevsimsel olarak yerleşebilirsiniz. Tiny House akımı

birçok ülkede var olduğu için yeni yerler ve arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Kalabalık ortamlardan uzak sade bir hayat yaşarsınız. Huzurlu ve doğayla bütünleşmiş bir yaşam imkanı bulursunuz. Tiny House’ların en önemli özelliği de depreme daha dayanıklı olmalarıdır.

Tiny House’un Dezavantajları Nelerdir?

Tiny House’un Dezavantajları Nelerdir

Tiny House’un dezavantajları bölümlerine baktığımız zaman;

İlk olarak yaşayabileceğiniz sorunlar arasında Altyapı elektrik, ısınma, atık su gibi sistemleri kurmakta sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca eğitim, sağlık gibi hizmetlerine ulaşımda sorunlar olabilir. Küçük ev tasarımını çok tenha bir alanda yaptı iseniz ve tek yaşıyorsanız güvenlik konusunda sorunlar yaşanabilir.

Doğayla çok yakınlaşmak uzun vadede herkese göre olmayabilir.  Hayvanlara karşı her zaman dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer siz dört mevsim Tiny House tipi bir ev tasarladı iseniz ısı yalıtımı olmazsa kışın ısınma sorunu ortaya çıkar.