Topraksız Tarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Topraksız tarım bir diğer bilinen adıyla Hidroponik tarım son dönemin en merak edilen konularından biridir. Bu yöntem sayesinde herhangi bir bitki, toprağa gerek duymadan son derece kolay ve pratik bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Ayrıca bu yöntemi kullanarak yılın 365 günü, bitki yetiştiriciliği de yapılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Hidroponik tarım, balkonlar ve teraslar için de son derece uygundur. Kişiler, kapalı balkonlarında ve teraslarında bu yöntemi uygulayarak bitki yetiştiriciliği yapabilmektedir. Peki topraksız tarım nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir?

Topraksız Tarım Nedir?

Topraksız Tarım Nedir

Topraksız tarım, herhangi bir kapalı ortamda toprağa gerek duymadan yapılan tarım işlemidir. Hidroponik tarım olarak da bilinen bu yöntemde özel olarak hazırlanan solüsyonlar kullanılır. Kullanılan bu solüsyonlar sayesinde bitkilerde hızlı ve sağlıklı bir şekilde yetişmektedir.

Topraksız Tarım Yöntemi Nasıl Yapılır?

Topraksız Tarım Yöntemi

Topraksız tarım işlemini yapabilmek için oldukça farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri başarıyla uygulayabilmek için besin çözeltisi tanklarına, besin çözeltisi verilecek olan kontrol ünitesine, bitki köklerinin bulunduğu özel bir kanala, saksılara, özel olarak hazırlanmış torbalara, sulama sistemine ve modern sera yapısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Söz konusu ekipmanlara sahip olan bireyler, yetiştirmek istedikleri fideyi özel olarak hazırlanmış kaplara yerleştirmektedir. Dikim işlemi sırasında ayrıca Perlit ismi verilen bir yapıda kullanılmaktadır. Kullanılan bu yapı sayesinde dikilen fide sıcak ve soğuk ortamdan etkilenmeden yetiştirilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra meyve verme döneminde ise döllenme işlemi için özel arılar kullanılmaktadır. Yukarıda da görüldüğü üzere Hidroponik tarım son derece kolay ve zahmetsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Hidroponik Tarımda Hangi Ürünler Yetiştirilebilir?

Hidroponik Tarımda Hangi Ürünler

Hidroponik tarım için birçok farklı meyve ve sebze bulunmaktadır. Fakat, genellikle bu yöntem için tercih edilen ürünler ise şu şekildedir; Çilek, biber, domates, ıspanak, nane, salatalık, marul ve fasulyedir.

Topraksız Tarımın En Önemli Avantajları Nelerdir?

Topraksız Tarımın En Önemli Avantajları

Topraksız tarım avantajları ile son derece dikkat çeken yöntemlerden biridir. Dilerseniz, son dönemlerde oldukça popüler olan bu yöntemin avantajlarını gelin detaylı olarak birlikte inceleyelim.

  • Hidroponik tarım sayesinde yılın 365 günü ürün yetiştirebilmektedir.
  • Bu yöntem ile birlikte ürünlerin kalitesi ve verimliliği de artmaktadır.
  • Hidroponik tarımı uygulayan seralarda ciddi bir su tasarrufu da sağlanmaktadır.
  • Tarımda kullanılan bu yöntem ile birlikte enerji ve iş yükü de ciddi anlamda azalmaktadır.
  • Tüm bunların yanı sıra Hidroponik tarım sayesinde daha fazla ürün yetiştirilebilmektedir.

Hidroponik Tarım Sağlığa Zararlı Mı?

Hidroponik Tarım Sağlığa Zararlı

Hidroponik tarım ile normal tarım arasında yetiştirme yöntemi dışında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu nedenden ötürü Hidroponik tarım ile yetiştirilen tüm ürünler güvenle tüketilebilmektedir.

Hidroponik Tarım Maliyeti Ne Kadardır?

Hidroponik Tarım Maliyeti Ne Kadardır

Hidroponik tarım maliyeti, kullanılan çeşitli yöntemlere göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat, yapılan araştırmalar doğrultusunda topraksız tarım için metrekareye 50 Euro ile 90 Euro arasında bir yatırım yapılabilmektedir.