Tüm Yönleriyle Futsal Kuralları | 2021

Futsal kuralları, son dönemlerin en merak edilen konularından biridir. İlk olarak 1930 yılında Uruguay da oynanmaya başlanan bu spor müsabakası, kısa süre içerisinde büyük ilgi görerek önce Güney Amerika kıtasına oradan da dünya geneline yayılmıştır. Futbol oyununa oldukça fazla benzeyen bu spor müsabakası, aynı zamanda salon futbolu ismi ile de anılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, Futsal maçları da tıpkı futbol da olduğu gibi iki devreden oynanmaktadır. Ayrıca, takımların 1’ er mola hakkı da bulunmaktadır. Peki, Futsal kuralları nelerdir? Dilerseniz, spor severler tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

Futsal Nedir?

Futsal Nedir

Futsal, iki takım arasında ayak ile oynanan ve salon futbolu olarak da adlandırılan bir spor dalıdır. Dünya genelinde oldukça popüler olan bu spor dalı, 1989 yılından beri FIFA çatısı altında bulunmaktadır.

Adım Adım Futsal Kuralları

Futsal Kuralları

Futsal kuralları, son derece dikkat çekiyor. İşte, salon futbolu olarak da bilinen bu spor dalının öne çıkan tüm oyun kuralları…

  • Futsal maçlarında iki farklı takım bulunmaktadır.
  • Futsal takımları, kaleciler dahil 5 kişiden oluşmaktadır.
  • Ayrıca, takımların oyuncu değiştirme hakkı da bulunmaktadır.
  • Futsal maçları, 20’ şer dakikalık 2 devre üzerinden oynanmaktadır.
  • Oyuncular, tıpkı futbol maçlarında olduğu gibi tozluk, forma ve şort giymektedir.
  • Futsal hakemleri, 4 farklı kişiden oluşmaktadır.
  • Herhangi bir nedenden ötürü top oyun sınırları dışına çıkarsa, oyun süresi durdurulmaktadır.
  • Takımların maç boyunca 1 mola hakkı bulunmaktadır.
  • Oyuncu değişikliği sebebiyle oyuncu maçtan çıkarsa, bir daha oyuna giremez.
  • Tüm bunların yanı sıra taç atışları da ayak ile yapılmakta ve taç atışlarından atılan goller değer kazanmamaktadır.

Futsal Kaç Dakika?

Futsal Kaç Dakika

Futsal maçları, yukarıda da bahsettiğimiz üzere 20’ şer dakikalık 2 devreden oluşmaktadır. Maçların tam süresi ise 40 dakika olarak açıklanmıştır.

Futsal Penaltı Kuralları Nelerdir?

Futsal Penaltı Kuralları Nelerdir

Futsal maçlarında penaltı uygulaması da bulunmaktadır. Herhangi bir takım, bir devre de 5’ den fazla faul yaparsa, karşı takım otomatik olarak penaltı kazanmaktadır. Ayrıca, yapılan fauller nedeniyle kırmızı kart gören oyuncu da 2 dakika boyunca oyuna giremez ve takımını 1 kişi eksik bırakır.

 

Futsal Kale Ölçüleri

Futsal Kale Ölçüleri

Futsal maçlarında bulunan kalelerin uzunluğu 3 metre olarak bilinmektedir. Ayrıca, 3 metre uzunluğa sahip olan bu kalelerin yüksekliği de 2 metre olarak açıklanmıştır.

Futsalda Geri Pas Kuralı Nedir?

Futsalda Geri Pas Kuralı Nedir

Futsal kuralları gereği, kaleciye asla geri pas yapılamaz. Olası bir geri pas durumunda kuralları gereği gelen topa hiçbir oyuncu dokunamaz.