Türkiye’nin En İyi 5 Yürüyüş Rotası Neresidir?

Türkiye’nin en iyi 5 yürüyüş rotası oluşturulurken cennet ülkemizdeki en iyi rotalar seçilmiştir. Doğal güzellikleri ve tarihi sayesinde eşsiz güzelliklere sahip olan ülkemizde birçok yürüyüş rotası bulunmaktadır.  Yürüyüş rotalarını her mevsim yapabilirsiniz fakat yoğun olarak yapılan zamanlar bahar ayları ve yaz aylarıdır. Rotanızı bu zamanlarda oluşturmak yürüyüş sporuyla ilgilenen bir sürü arkadaş edinebilme imkânı sunar.

Türkiye’nin en iyi 5 yürüyüş rotası

Ülkemizdeki bazı yürüyüş rotaları kısa olmakla beraber bazı yürüyüş rotaları ise uzun olup günlerce sürmektedir. İnsanlar yürüyüş yollarını tercih ederken bu durumları göz önünde bulundurmalıdır. Olabilecek her türlü duruma karşı yanlarında gerekli eşyaları taşımak yürüyüşçülerin karşılaşacakları olumsuz durumları kolaylıkla halledebilmelerini sağlayacaktır. Ve böylece yürüyüşçüler sakin ve huzurlu bir zaman geçirirebilir.

yürüyüş yolu

Türkiye’nin En İyi 5 Yürüyüş Rotası Nelerdir?

rota

Türkiye’nin en iyi 5 yürüyüş rotası birbirinden güzel yollardan oluşmaktadır. Ülkemizin denizlerle çevrelenmiş olması bu yürüyüş yollarının mükemmelliğini daha da arttırmaktadır. Şehirden uzak, sessiz ve sakin bu yürüyüş yollarında hayvan dostlarınızla keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. Aşağıda cennet ülkemizdeki birbirinden harika 5 tane yürüyüş rotaları derlenmiştir.

1. Hitit Yolu

hitit gezi yolu

Çorum’da bulunan Hitit Yolu binlerce yıllık tarihi açısından görülmeye değer bir yerdir. Bu yürüyüş rotasında 11 adet kısa rotalar ve 6 adet uzun rota bulundurmaktadır. Aynı zamanda içinde bisiklet severler için de bisiklet parkurları bulunmaktadır. Tarihin gizli kalıntılarına tanıklık etmek isteyenler için uygun bir yürüyüş rotasıdır.

2. Likya Yolu

Likya Yolu

Muğla Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu ölmeden önce mutlaka yürüyüş yapılacak yerlerden bir yerdir. Mavi deniz ve yeşil doğa uyumuyla size muhteşem manzaralar sunan Likya Yolu turistlerinde sıkça tercih ettiği bir yürüyüş rotasıdır. Yalnız Türkiye’de değil dünyada da en güzel yürüyüş yolları arasına giren bu yolun üzerinde yürüyüşçülerin dinlenmesi için pansiyonlar oluşturulmuştur.

3. Kaz Dağları

Kaz Dağları

Balıkesir’de bulunan Kaz Dağları temiz havasıyla yürüyüşçülerin sıklıkla tercih ettiği rotalardan biridir. Milli Park olarak ilan edilen Kaz Dağları bünyesinde birden fazla endemik bitki bulundurmaktadır.  Hem günlük rotalar oluşturabileceğiniz hem de kamp atabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Yeşil manzarasıyla büyüleyici bir rotadır.

4. Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları

İstanbul’un kalabalığından sıkılıp hem yakın hem sakin yerler seçmek isteyenlerin adresi Belgrad Ormanlarıdır. Günü birlik yürüyüşlere elverişli olan bu rota size bol oksijen imkânı sunar. İster yalnız ister ailenizle beraber yürüyebileceğiniz bu yol birden çok kuş türü de de barındırır.

5. Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Kapadokya bölgesinde yer alan Ihlara Vadisi doğal güzellikleriyle ve tarihiyle Türkiye yürüyüş rotaları listesinde en çok tercih edilen rotalardan biridir. İster günübirlik rotalar ister uzun rotalar oluşturabilirsiniz. Böylelikle vadiyi gezerek Peri bacalarını yakından görüp eşsiz manzaralara tanıklık etme İmkânı elde edilebilir.