Tuvalet Kağıdından Önce Ne Kullanılıyordu?

Tuvalet kağıdı,  koronavirüsünden dolayı bu günlerde marketlerde bulmak zorlaşıyor. Tuvalet kağıdı temizlik açısından önemli bir ürün olduğundan insanların gıda kadar öncelik verdiği bir temizlik malzemesidir. Rulo ve tuvalet kağıdı alırken, tuvalet kağıdının neden sadece beyaz olduğunu merak ettiniz mi? Tuvalet Kağıdından önce insanlar ne kullanıyordu?

Tuvalet kağıdı hammaddesi nedir?

Tuvalet kağıdı, genelde geri dönüştürülmüş kağıttan gelen selüloz elyaflarından üretiliyor. Tuvalet kağıdı yapımında kağıt kullanılır.  Ham kağıt, ağaçtan elde edildiği için doğadan gelen hammaddesi ağaçtır diyebiliriz.

Tuvalet kağıdı neden beyaz?

1950’lerde renkli tuvalet kağıdı modaydı. Tuvalet kağıdı farklı renklerde olabilmektedir. Ancak genel itibari ile  şuanki üretimi ve satışı beyaz olarak yapılmaktadır. Tuvalet kağıdınının hammaddesi olan selüloz lifleri doğal olarak beyazdır. Geri dönüştürülmüş kağıttan yapılan tuvalet kağıdı yapımında, genellikle beyaz kağıt kullanılıyor. Bu nedenle ekstra bir renklendirme yapmaz iseniz tuvalet kağıdı beyaz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Renkli tuvalet kağıdının rulo yapma maliyeti fazladır. Bu nedenle daha ekomomik bir seçim için beyaz tercih edilir. Elbette renkli tuvalet kağıdı istiyorsanız nadirde olsa bulabilirsiniz.

Tuvalet kağıdından önce ne kullanılıyordu

eski tuvaletler

Resmi ilk tuvalet kağıdı 6. yüzyılda Çin’de oldu. 1391’de Çinli bir imparator kendisinin ve ailesinin tuvalette kullandığı iki buçuk metrelik kokulu kağıtların üretimini emretti. Tuvalet kağıdı kullanımı bizler için çok normal ve doğal bir durum peki tarihte tuvalet kağıdı olmadan önce tuvalet kullanımı nasıldı? İnsanlar bu temizliği nasıl ne ile yapıyorlardı?

Sünger

tuvalet roma süngerituvalet roma

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuvalet mahremiyeti, eski Romalılarda nadir bulunan lükstü. Ancak düşündüğünüz gibi hijyen değildi. Temizlik ürünü olarak tersorium olarak adlandırılan uzun bir çubuğun ucuna takılan ortak kullanım temizlik süngeri kullanılmaktaydı. Sünger kullanıldıktan sonra temizlemek için tuzlu su veya sirke dolu bir olukta temizlenirdi.

Bambu Çubuklar

Bambu Çubuklar

Eski Asya döneminde bambudan çubuklar üretildi. Çubukların ucuna bez sarılarak temizlik yapılıyordu. Yukarıdaki resim o dönemlere ait dönemin tuvalet yakınlarında antik kazılarda bulunan bambu çubuklardır.

Taşlar ve seramik

tuvalet roma Taşlar ve seramik

Eski Yunanlılar hijyeni korumak için daha sert yöntemler kullandılar. Temizlik için Pessoi denilen taşlar ve ostraka adı verilen seramik çömlek parçaları kullanıldı. O dönem insanlar bu taşların üzerine intikam almak veya sevmedikleri kişilerin isimlerini yazarak temizlik yapıyorlardı.  Elbette bu taşlar hassas bölgeler için biraz tahrip edici yöntem. Bu yöntemi arazide kalmış insanlar mecbur kalınca halen kullanıyor.

Kurutulmuş mısır koçanı

mısır koçanı

İngilizler, Amerikaya ulaştıklarında kişisel hijyen seçeneklerini kullanmaya başladılar. İlk olarak tuvalet kağıdı olarak kurutulmuş mısır koçanı kullandılar. 18. ve 19. yüzyılın sonlarında gazeteler ve kataloglar kullanmaya başladılar.

İlaçlı kağıt

1857'de Joseph Gayetty

1857’de Joseph Gayetty kenevir ve aloe veradan kendi “medicated paper – ilaçlı kağıdını” üretmeye başladı. Bu alternatif, başkalarına, daha sonra Charmin olarak yeniden adlandırılan Green Bay Hoberg Paper Company gibi kendi versiyonlarını satmaya çalıştı . Birçok şirket farklı renklerle denemeler yaptı, ancak işte en nihayetinde bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz parlak beyaz tuvalet kağıdına geçiş başladı.