Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesi belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle son dönemlerde sık sık adını duyduğumuz bu hastalık, kişilerin gündelik yaşantısını da ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Birçok farklı nedenden ötürü oluşabilen uyku apnesi rahatsızlığı, solunum bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra uyku apnesi, mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli uyku rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalığın tedavisi yapılmadığında kişilerde halsizlik, uykusuzluk ve daha da önemlisi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Peki uyku apnesi belirtileri nelerdir, uyku apnesi neden olur?

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi belirtileri ile dikkat çeken rahatsızlıklardan biridir. İşte, son dönemlerde oldukça sık görülen ve gündelik yaşamı doğrudan etkileyen bu rahatsızlığın belirtileri…

  • Uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerde ciddi halsizlik ve uykusuzluk görülebilmektedir.
  • Uykusuzluk ve halsizliğe ek olarak bazı kişilerde baş ağrısı, konstrasyon kaybı ve sinirlilikte oluşabilmektedir.
  • Uyku apnesi rahatsızlığına yakalanan kişilerde horlama, en belirgin belirtilerden biridir.
  • Uyku apnesi hastalığı olan kişilerde ağızdan su akması, ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı gibi ek problemlerde gelişebilmektedir.
  • Yukarıda yer alan belirtilere ek olarak solunum durması nedeniyle yüksek tansiyon ve kalp ritim bozuklukları gibi önemli belirtiler de meydana gelebilmektedir.

Tüm Yönleriyle Uyku Apnesi Neden Olur?

Uyku apnesi neden olur sorusu, hiç kuşkusuz son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve merak edilmektedir. Dilerseniz, uyku apnesi nedenleri nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

  • Aşırı kiloya sahip olan kişilerde bu rahatsızlık görülebilmektedir.
  • Herhangi bir psikolojik hastalık nedeniyle uyku apnesi meydana gelebilmektedir.
  • Sürekli ağır ilaç kullanan ve madde bağımlısı olan kişilerde uyku apnesi sorunu oluşabilmektedir.
  • Tüm bunlara ek olarak üst solunum yollarında meydana gelen bazı hastalıklar nedeniyle de uyku apnesi rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

Uyku apnesi

Uyku Apnesi Zararları Nelerdir?

Uyku apnesi, kişilerin gündelik yaşantısını etkileyen uyku problemlerinden biridir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, genellikle gün içerisinde oldukça halsiz ve uykusuz olmaktadır. Bunların yanı sıra bazı kişilerde psikolojik sorunlar ve aşırı sinirlilik de ortaya çıkabilmektedir.

Uyku Apnesi Kendiliğinden Geçer Mi?

Uyku apnesi hastalığı, ne yazık ki kendiliğinde geçmez. Kişilerin gündelik hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bu hastalık için uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Uyku Apnesi Öldürür Mü?

Uyku apnesi tedavi edilmediğinde sonu ölüme varabilen bazı ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Zira, bu hastalık nedeniyle kişilerin uyku esnasında solukları durmakta ve kalp atış hızları yavaşlamaktadır. Kalp atış hızının durmasıyla birlikte uyku esnasında ani bir şekilde ölüm de görülebilmektedir.

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi tedavisi için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurmalı ve gerekli desteği tıbbi almalısınız. Ayrıca, uygulanacak olan tedavi, hastalığın boyutuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bazı kişiler için hava makinesi tedavisi uygulanırken bazı kişiler için de özel bir aparat uygulaması yapılmaktadır. Bunlara ek olarak geniz eti operasyonu da seçeneklerden biridir. Ayrıca daha hafif vakalarda uzman hekimler, hastalarına ilaç tedavisi de uygulamaktadır.

 Uyku apnesi belirtileri nelerdir konusunu sizler için ayrıntılı olarak inceledik. Sizlerde uyku apnesi belirtileri nelerdir yazımızı inceleyebilir ve bu konuda oldukça kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.