Uyku Felci Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Uyku felci neden olur, hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise uyku felci ile ilgili olan bu yazımız tam size göre. Halk arasında karabasan olarak da bilinen uyku felci durumu, yediden yetmişe herkeste görülebilir. Genellikle bu durum, gün içerisinde ağır stres yaşayan kişiler de ve psikolojik hastalıkları olan bireylerde ortaya çıkabilmektedir.

REM uykusu sırasında ortaya çıkan bu durum, kişilerde bazı belirtilere de neden olabilr. Bu belirtilerden biri de hiç kuşkusuz halüsinasyonlardır. Peki uyku felci neden olur, diğer belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? İşte, yediden yetmişe herkes tarafından merak edilen ve araştırmalara konu olan bu soruların ayrıntılı yanıtları…

Uyku Felci Neden Olur?

Uyku felci bir diğer bilinen adıyla karabasan, çeşitli nedenlerden ötürü oluşabilir. Dilerseniz, hemen hemen herkeste görülebilen bu sorunun olası nedenlerini gelin birlikte inceleyelim.

 • Gün içerisinde ağır stres yaşayan kişiler, uyku felci durumu ile karşı karşıya kalabilir.
 • Depresyon gibi bazı psikolojik hastalıkları olan kişilerde uyku felci durumu ortaya çıkabilir.
 • Başta uyku ilaçları olmak üzere, bazı ilaçlar uyku felcini tetikleyebilir.
 • Tüm bunların yanı sıra uyku bozuklukları, açlık ve şekerli gıdalar da uyku felcine sebep olabilir.

Yukarıda yer alan maddeler, uyku felcini tetikleyebilen bazı unsurlardır. Peki, o halde uyku felci belirtileri nelerdir, uyku felci tehlikeli midir? İşte, uyku felci ile ilgili merak edilen diğer konu başlıkları…

uyku felci

Uyku Felcinin En Belirgin Belirtileri Nelerdir?

 • Uyku esnasında hareket edememek uyku felcinin en belirgin belirtilerinden biridir.
 • Uyku felci geçiren kişiler, zaman zaman ve kısa süreliğine konuşma yeteneğini kaybedebilir.
 • Bazı kişilerde halüsinasyon gibi ek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
 • Ayrıca, göğüs de baskı hisside uyku felcinin diğer belirtileri arasında gösterilir.

Uyku Felci Tehlikeli Mi?

Uyku felci durumu, geçici olarak ortaya çıkan ve herhangi bir tehlikesi olmayan rahatsızlıklardan biridir. Fakat, uyku felcine bağlı olarak bazı kişilerde psikolojik sorunlarda meydana gelebilir.

Uyku Felci Öldürür Mü?

Uyku felcine yakalanan kişiler, genellikle yataklarında hareketsiz bir şekilde kalabilmektedir. Kısa süren ve oldukça ürkütücü olan bu durum, kişilerin yaşamlarına herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır.

Uyku Felci Sırasında Ne Yapılmalı?

Uyku felci sırasında öncelikli olarak kesinlikle panik yapmayınız. Ruhen kendinizi kontrol etmeye başladıktan sonra yavaş yavaş ayaklarınızı ve bedeninizi hareket ettirmeye çalışınız. Yapacağınız bu iki adım sayesinde uyku felci süresini en aza indirebilir ve bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Uyku Felcinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Uyku felci geçirmek, hiç kuşkusuz herkesin korkulu rüyalarından biridir. Fakat, yapacağınız birkaç hamle ile bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

 • Öncelikli olarak uyku felcini önlemek için mutlaka gündelik stresten uzak durmalı ve sakin bir yaşamı tercih etmelisiniz.
 • Uyku felcine yakalanmamak için yatmadan önce şekerli gıdaları yemeyi bırakmalı ve tok karnına uykuya dalmalısınız.
 • Uykuya dalma esnasında sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih edebilir ve olası uyku felci durumundan da kurtulabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra, doktor önerisi olmadan uyku felcine neden olabilecek ilaçları kullanmamalısınız.

Uyku Felcinin Tedavisi Nasıl Olur?

Uyku felci neden olur sorusunun yanı sıra uyku felcinin tedavisi de merak edilen konuların başında geliyor. Öncelikli olarak uyku felci hastalığı tedavi edilebilen rahatsızlıklardan biridir. Bu hastalığı tedavi edebilmek için doktor kontrolün de uyku düzenini kontrol altına alan ilaçlar kullanılmaktadır.

Uyku felci neden olur sorusunu, sizler için kapsamlı olarak yanıtladık. Sizlerde uyku felci neden olur yazımızı okuyabilir ve uyku felci ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.