Uykusuzluk Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir, Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk bir diğer bilinen adı ile Insomnia, günümüzde son derece sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olarak kabul edilir. İnsanların gündelik yaşantısını ciddi anlamda etkileyen bu rahatsızlık psikolojik nedenlerden ötürü olabileceği gibi altta yatan sistematik hastalıklardan ötürü de meydana gelebilir. Peki, uykusuzluk neden olur, nasıl tedavi edilir, zararları nelerdir? Dilerseniz, milyonlarca kişi tarafından merak edilen bu soruların yanıtlarını gelin ayrıntılı ve detaylı olarak birlikte inceleyelim.

Uykusuzluk Neden Olur?

Uykusuzluk Neden Olur

Insomnia ismi verilen rahatsızlık günümüzün en sıkıntılı hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Gündelik yaşama doğrudan etki eden bu sağlık sorunu nedeniyle kişilerde psikolojik sorunlar meydana gelebilmektedir. Peki, Insomnia neden olur? İşte, oldukça merak edilen bu sorunun ayrıntılı yanıtı;

  • Bazı psikolojik hastalıklar için verilen ilaçlar nedeniyle insanlar ciddi anlamda uyku problemi yaşayabilmektedir.
  • Fiziksel ve ruhsal nedenlerden ötürü kişiler uykuya dalmakta sıkıntılar çekebilmektedir.
  • Uzun süren seyahatlerden ötürü kişilerde jetlag sorunları oluşabilmekte ve oluşan bu sorun nedeniyle uyku problemleri meydana gelebilir.
  • Çeşitli Tiroit hastalıkları nedeniyle zaman zaman kişilerde Insomnia görülebilmektedir.
  • Yukarıda yer alan nedenlere ek olarak ağır psikolojik sorunlar ve aşırı stres nedeniyle de uyku problemleri gün yüzüne çıkabilmektedir.

İlgili: Uykuda Diş Gıcırdatma Nedir? Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uykusuzluk tedavisi nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılmakta ve merak edilmektedir. Akut yani kısa süreli uyku problemleri son derece kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Söz konusu tedavi yöntemi olarak uzman doktorlar terapi yöntemini uygulayabileceği gibi çeşitli ilaçlar vasıtasıyla da bu duruma müdahale edebilmektedir.

Uykusuzluk Tedavisi Nasıl Yapılır

Kronik olarak adlandırılan ve oldukça uzun bir süre devam eden uyku problemlerinin tedavisi ise oldukça farklı bir şekilde yapılmaktadır. Alanında uzman doktorlar Insomnia rahatsızlığını tedavi edebilmek için altta yatan nedenleri araştırmakta ve çıkan sonuca göre başta ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli yöntemleri uygulayarak soruna çözüm üretebilir.

Uykusuz Kalmanın Zararları

Uykusuzluk hastalığı bir diğer bilinen adı ile Insomnia, son dönemin dikkat çeken rahatsızlıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Kişilerin gündelik yaşantısına doğrudan etki eden bu rahatsızlık nedeniyle çeşitli psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. İşte, uykusuz kalmanın zararları;

Uykusuz Kalmanın Zararları

  • Uyku problemi yaşayan kişilerde gün içerisinde şiddetli dikkat dağınıklığı ve psikolojik sorunlar görülebilmektedir.
  • Insomnia rahatsızlığı kişilerde hafıza problemlerine ve konsantrasyon sorunlarına neden olabilmektedir.
  • Kronik bir hal alan uyku problemleri nedeniyle kişilerde kilo kayıpları meydana gelebilmektedir.
  • Ayrıca, uzun süreli devam eden uyku problemleri nedeniyle zamanla Demans hastalığı da ortaya çıkabilmektedir.