Vadeli Mevduat Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı ile bugün kazanılan paralar değerlenerek daha ileriyi düşünmek anlamında bir adım atılır. Çoğu insan bu şekilde kazandığı parayı daha da çoğaltmaya çalışıyor ve ortaya para biriktirme ve değerlendirme metotları ortaya çıkıyor.

Bugün genç ve sağlıklı iken insanlar çalışıp kazanabiliyor ve ilerisi için bugünden yatırımlar yapıp geleceklerini oluşturmaya çalışır. İnsanların yatırım olarak genellikle paralarını değerlendirdikleri alan ev, arsa ve benzeri gayrimenkul araçları olabilir; ancak bu tip yatırım araçlarında yüksek fiyatların olmasından dolayı her yatırımcı için uygun olamayabilir.

Daha az tutarlar konusunda yatırım ya da birikim olarak vadeli hesap devreye girer. Vadeli hesapta biriktirmenin bir amacı gayrimenkul sahibi olmak içindir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı nedir diye sorulur ise bankaların müşterilerine sunduğu bu hesap türü ile insanların sahip oldukları paralara belli bir süreliğine hiç dokunulmamak şartı ile bankaya bırakmaları ve buna karşılık olarak da bankanın faiz ödemesi yapması şeklinde tanımlanır.

Mevduat kelime anlamı olarak da birikimlerin değer kazanması anlamına gelir. Vadeli mevduat da birikimlerin belli bir zaman zarfında değer görmesi anlamına gelir.

Bankaların müşterilerine sunduğu günlük, aylık, 3 aylık ya da yıllık vadeli mevduat hesabı seçenekleri ile bankalar parayı değerlendirir insanlar da buna karşılık olarak hem parayı güven içinde saklar hem de artı kazanç elde eder.

 Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmak için ilk önce normal hesabın olması gerekir. Normal hesabın üzerinden vadeli mevduat açılır ve kullanım başlar. Bankadan bankaya işlemler değişse de genel olarak prosedür bu şekilde ilerler. Vadeli mevduat

 süresi bitiş ya da yeniden başlangıcı için hesaptan giriş ya da çıkış şeklinde normal hesaba para transferleri gerçekleşir.

Normal hesap açılışının yapılmasının ardından vadeli mevduat hesap açılış işlemleri de yapılır.

Vadeli mevduat hesabı açmak için banka şubesine gitmek yeterli olur; ancak öncesinde her ne kadar çalışılan bir banka olsa da diğer bankaların belirttikleri faiz oranlarının da incelenmesi fayda sağlar. Bunun nedeni de bankaların birbirinden farklı faiz oranları uygulaması yapmaları ve aralarında bu oranların değişkenlik göstermesidir.

Faiz oranlarına ve şartlara göre en uygun banka seçilmesinin ardından bankada normal hesap yok ise önce normal hesap açtırılır ardından da vadeli mevduat yani yatırım hesabı açtırılır. Bu şekilde biriktirilen tutar ne kadar olur ise olsun değerlendirilir ve güvenli şekilde saklanır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışır?

Vadeli mevduat hesabı ile günlük, aylık, 3 aylık ya da yıllık seçeneklerden biri ile para değerlenmeye başlar. Vade sonuna hesaba dokunulmaması gerekir. Vade sonunda istendiğinde faiz çekilir ya da hesabın üzerine yatırılır.