Vincent Van Gogh Kimdir Eserleri Nelerdir?

Resim dünyasının en önemli ressamlarından sayılan Vincent Van Gogh, önemli sanatçı kişiliğinin yanı sıra aileden uzakta yetişen, mutsuz ve melankolik hayatı ile de bilinir. Dindar oldukları gibi katı kurallara sahip olan anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, okul dönemini yatılı okullarda geçirmiştir.

Okul döneminde ailesinden uzakta olmak kendisine derin bir üzüntü getirmiştir ve bu neden ile içine kapanan sanatçı, ruhsal anlamda da sıkıntılar yaşamıştır. Bu hayat sonucunda rahip olmak istediği halde sınavlara başarılı olamadığı için bu isteğini yerine getirememiştir.

İlgili: Leonardo Da Vinci Kimdir Eserleri Nelerdir?

Vincent Van Gogh Kimdir?

Hollandalı ressam aynı zamanda dünyanın en önemli ressamlarından biri olarak kabul edilir. 1853 yılında doğan Vincent Willem van Gogh belli bir kesime göre dünyanın en iyi ressamı olarak dile getirilir. Sanatçı, genç yaşta intihar etmiştir ve o güne kadara manzara, natürmort ve portre gibi pek çok alanda farklı eser bırakmıştır.

Modern sanatın temelini atan isimlerin de başında gelen sanatçının hayatı; romanlara, film ve belgeseller konu olmuştur. Bu durumda aslında sanatçı hayat iken hak ettiği değeri göremediğinden ileri gelmiştir. Öğretmenlik ve satış gibi pek çok farklı meslekleri denedikten sonra 27 yaşında ressam olmaya karar vermiş ve bu dönemde oldukça kasvetli eserler resmetmiştir. Eserlerinde daha çok Hollanda’nın kırsal hayatı konu almıştır.

Vincent Van Gogh Hayatı ve Eserleri

Van Gogh, kasvetli resimlerden sonra canlı renkler kullanmaya ve daha eğlenceli konular işlemeye başlasa da sanat hayatındaki bu köklü değişimde de arzu ettiği başarıya ulaşamamıştır. Bu neden ile sakin bir yaşam sürebilmek için Fransa’nın güneyindeki Arles’a bölgesine taşınmıştır.

Yatılı okul dönemlerinde çok uğraşsa da eve dönebilmek için anne ve babasını ikna edememiştir. Bu durum karşısında da çok yalnızlık çekmiş ve zamanla daha çok içine kapanmıştır. Yatılı okulda eğitim görmesi ve yalnızlık çekmesi sebebi ile çocukluk döneminde psikolojik problemleri başlamış ve bu durum hayatının geri kalanında da etkili olmuştur.

Vincent Van Gogh Sargılı Kulaklı

Önemli eserlerinden olan Sargılı Kulaklı ise bir oto portre olup belli bir hikâyeye bağlıdır. Fransa Arles’te Gaugin ile tartışmasından sonra ustura ile kendi kulağını keser ve Sargılı Kulaklı eserinde kendini resmeder. Bu olaydan sonra sanat dünyasında “kulağı kesik sanatçı” olarak lakap alır. Kulağını kesmesinin adından akıl hastanesinde tedavi gören Van Gogh kısa bir süre sonra intihar eder.

Vincent Van Gogh, iş hayatında istediği başarıyı elde edemese de intihar edene kadar çok önemli eserler bırakmıştır. Vincent van Gogh eserleri;  Yıldızlı Gece, Patates Yiyenler, Gece Kahvesi, Arles’teki Yatak Odası, Gelincikler, Siesta,Yeşil Buğday Tarlası ve Selvi, On İki Ayçiçekli Vazo ve Bakır Vazoda Çiçekler şeklindedir.