Vucudumuzda Günlük Takip  ve Kontrol Edilmesi Gereken Organlar

Sağlık, her insan için herşeyden önce gelir. Sağlığımızı genelde hastalandığımızda önemseriz. Ancak kaliteli bir yaşam sürdürmek için günlük organları takip ve kontrol etmek gereklidir.  Bu nedenle, sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sürmek için organlarımızı hergün kontrol etmeliyiz.

Abur cubur yemek ve eksersiz yapmamak vucudumuzu zora sokar. İlk etapta ağrılar, yaşamda sağlık olarak kalitesizlik sonrasında ise ciddi sağlık problemeleri ile karşılaşırız. Vucudumuzu günlük takip ve kontrol edilecek organlar sizi daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürmenizi sağlar.

Vucudumuzda Günlük Dikkat Edilmesi Gereken Organ

Beyin

beyin

Beyin, bize düşünme ve faaliyetlerimizi hayata geçirmemizi sağlayan vücudun komuta merkezidir. Beyin olmadan kollarımızı kaldırmak, bacaklarımızı hareket ettirmek gibi normal işlevleri yerine getiremeyiz. Hayatta ve eğitim alanlarında öğrendiğimiz bilgileri depolayan beyindir. Beyin hasar gördüğünde hafızamızdaki tüm bilginin yok olma ihtimali vardır. Yani kim olduğumuzu dahi bilemeyiz.

Kalp

kalp

Kalp her gün vücudumuza 2000 galon kan pompalar ve bu kan dolaşım sistemi boyunca akar. Kalp durduğunda hayatta bizim için durur. Bu nedenle, kalbimizi sağlıklı tutmak için sağlıklı beslenme ve kalbimizi nasıl koruyacağımızı öğrenmemiz gerekir.  Çok fazla yağlı yemek vucudun daha fazla kilo almasına neden olur ve yaş ilerledikçe kalp ve kilo arasındaki orana dikkat edilmesi gerekir. Kalbi güçlendirmek için beslemeye dikkat etmenin yanı sıra egsersiz çok daha önemlidir.

Sindirim Sistemi

sindriim sistemi

Gün içinde enerji depolamak için yemek yeriz. Sindirim sistemi vücudumuzdaki gereksiz atıkları dışarı atabilmemizi sağlar. Gün içinde işlerimiz yoğun olduğunda yemek yeme fırsatımız olmayabilimektedir.  Bu durum mide ağrısına ve ülsere neden olur ve bu da sindirim sistemimize zarar verir. Bu nedenle düzenli yemek sindirim sistemi için önemlidir.

Akciğerler

akciğerler

Bu eşsiz çift, günlük nefes almamızı sağlayan organdır. Akciğerlerinizle ilgilenmenin en iyi yolu sigara içmemek ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaktır. Günlük egsersiz yapmak kalbe iyi geldiği gibi akciğerlere de iyi gelir.

Cilt

cilt

Cilt, vücudun en büyük organıdır. Birçok kişi cildi organ gibi görmese de cilt de vucudun bir parçası ve bir çok hastalığın habercisi olduğu gibi hassas bir organdır. Cilt, çok tuzlu, ve yağlı yiyecekler yediğimizde de tahriş edici olabilir. Bu nedenle, sivilceyi önlemek, cildin genç ve taze görünmesini sağlamak için vitamin ve mineraller açısından zengin yiyecekler ve sebzeler yemek gerekir.

Özetle

Vucudumuzda günlük takip  ve kontrol edilmesi gereken organları genel olarak kontrol altında tutmak için abur cubur yiyeyeceklerden uzak durmak, dengeli beslenme ve her gün düzenli egzersizler yapmak gerekir. Bir saatlik koşu ve esneme vucudunuzu kontrol etmek için yeterlidir.