Yabancı Dil Öğrenirken Hızlı Kelime Öğrenme

Yabancı dil öğrenirken kelime öğrenmek çok önemlidir. Yabancı dilde anlatmak istediğinizi daha fazla kelime bilgisi ile yapabilirsiniz. Bazı kelimeler dil öğrenmede ve daha hızlı bir şekilde günlük konuşmalara geçmede önemli rol oynar. İster İngilizce, ister Almanca, İtalyanca, İspanyolca öğrenin hangi dili öğrenirseniz öğrenin kendinize günlük yaşamda kullanılan en yaygın fiillerin listesini derleyin ve bunları öğrenin. Bu yazımızda sizlere yabancı dil öğrenmede hızlı kelime öğrenme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ana dilinizde en sık kullanılan fiillerin karşılığını öğrenin

Kelimelerin karşılığını öğrenmek günümüzde oldukça kolaydır. Online sözlük ve çeviri araçları oldukça yaygındır.  Günlük hayatta kullandığınız kelimeleri hayal edin ve karşılıklarını bir yerlere not edin. Anadilinizde günlük konuştuğunuz kelimeleri öğrenir ve gramer yapısını da öğrendikten sonra yabancı dilde günlük konuşmaya hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Cümle kurmak için fiiller cümlenin ana yapısını oluşturur. Fiilleri öğrenmek cümle kurmanızı ve yabancı dilde bir şeyleri ifade etmenizi kolaylaştırır. Bu nedenle günlük hayatta kullandığınız filleri öğrenmek yabancı dil öğrenmenizi hızlandıracaktır. Yabancı dil öğrenirken günlük yaşamda kullandığınız fiillerin bir listesi cebinizde olsun. Yabancı dil öğrenmede fiiller, isim ve sıfatlardan daha önemlidir diyebiliriz.

Kelimelerin resimlerini çizmeye çalışın

Kelimenin resmini çizmeye çalışmak kelime ezberleme konusunda modası geçmeyen bir yöntemdir. Kelimelerin resimlerini çizerken sanat eseri ortaya çıkarmanıza gerek yok. Kelimenin resmini çizmeye çalışırken kelime bilinç altınıza yerleşecektir. Görseller daha kolay hafızada kalır. Kelime resmini çizerken ne algılıyorsanız onu çizmeye çalışın. Böylelikle çizmeye çalıştığınız kelimeyi unutmayacaksınız.

kelime ezberleme

Kendi dilinizde seslerle eşleştirme

Kelimenin telaffuz sesini ana dilinizdeki başka bir sesle eşleştirebilirsiniz. Örneğin, Türkçede’ki Televizyon, İngilizce’deki anlamı ile hemen hemen aynıdır. Bu tür kelimeleri kendi dilinizde eşleştirerek daha kolay öğrenebilirsiniz. Bu hafızanızı meşgul etmeyecektir. Böylelikle diğer kelimeleri öğrenmek için daha fazla meşgul olabileceksiniz.

Kelimeleri popüler şarkılarla eşleştirin

Öğrenmek istediğiniz bir kelimeyi bir şarkı ile eşleştirin ve şarkıyı mırıldanın. Öğrenmek istediğiniz kelime şarkıda sık olarak kullanılıyorsa, kelimeyi öğrenmeniz kolay olacaktır. Bu tür kelimeleri kola kolay da unutmazsınız.

Kendi cümlelerinizi kurun

Bir kelime öğrenmenin ve ezberlemenin en hızlı ve pratik yolu kesinlikle öğrenmek istediğiniz kelime ile ilgili kendi cümlelerinizi kurmaktır. Yabancı dil öğrenirken doğal olarak zamanla kelime kurdukça kelimeler hafıza da kalır. Bu nedenle günlük yaşamda kullandığınız kelimelerin yine gün içinde ana dilinizde kullandığınız cümlelerle kendi cümlelerinizi kurun. Kendi cümleleriniz ile kelimeleri daha hızlı ve kalıcı bir şekilde hafızanızda kalacaktır.