Yağ Bezesi Nasıl Geçer, Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezesi nasıl geçer sorusu, hiç kuşkusuz en çok merak edilen konulardan biridir. Bilindiği üzere yağ bezeleri, son derece küçük bir yapıya sahip olan ve içerisi yağ dolu olan özel oluşumlardır. Hemen hemen herkeste görülebilen bu bezeler, genellikle iyi huyludur. Fakat, bu bezeler tedavi edilmediğinde kişilere oldukça önemli rahatsızlıklar verebilmektedir.

Tıp dilinde lipom ismi verilen bu bezeler, zaman içerisinde çeşitli nedenlerden ötürü hızla büyüyebilmektedir. Bu tip durumlarda mutlaka zaman kaybetmeden tıbbi desteğin alınması son derece önemlidir. Peki yağ bezesi nasıl geçer, yağ bezesi neden olur? İşte, tüm bu merak edilen konuların ayrıntılı ve kapsamlı yanıtları…

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezesi bir diğer bilinen adıyla lipom, birçok farklı nedenden ötürü oluşabilmektedir. Genellikle estetik görünüm dışında kişileri fazla rahatsız etmeyen bu bezeler, zaman içerisinde büyüyebilmekte ve genişleyebilmektedir. Peki lipom oluşumu neden olur? Dilerseniz, merak edilen bu sorunun yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

  • Yağ bezeleri, obezite rahatsızlığında ve bazı karaciğer hastalıklarında ortaya çıkabilmektedir.
  • İleri yaşlarda da görülebilen bu bezelerin bir diğer önemli nedeni ise hiç kuşkusuz diyabettir. Diyabet hastalarında oluşan insülin direnci nedeniyle kişilerde yağ bezeleri görülebilmektedir.
  • Sağlıksız beslenme ve metabolik hastalıklarda lipom oluşumunu tetikleyebilir.
  • Tüm bunların yanı sıra genetik problemlerden ötürü de yağ bezeleri oluşabilir.

yağ bezeleri

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezelerinin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur. Fakat, bazı yağ bezeleri zaman içerisinde hızla büyüyebilmekte ve genişleyebilmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için mutlaka yağ bezesine biyopsi yapılmalı ve biyopsi yapılmasından sonra gerekli cerrahi işlemler uygulanmalıdır. Cerrahi işlemlerden sonra kişiler, genellikle aynı gün işlerine dönebilmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer Evde?

Yüz bölgesinde meydana gelen yağ bezesi, kişilerde ciddi bir estetik sorununa neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü birçok kişi, yağ bezesini sıkmaktadır. Sıkılan yağ bezesi nedeniyle, ciddi enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir.

Bu tip durumlarla karşılaşmamak için sirkeli su ile pansuman yapabilir ve bezenin büyümesini engelleyebilirsiniz. Fakat, kesin olarak beze oluşumundan kurtulabilmek için mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve gerekli tıbbi desteği almalısınız.

Ameliyatsız Yağ Bezesi Tedavisi Mümkün Mü?

Ameliyatsız yağ bezesi tedavisi artık mümkün. Liposuction ve radyofrekans yöntemi sayesinde kişiler, kolaylıkla yağ bezelerinden kurtulabilmektedir. Son derece güvenilir olan bu yöntemler, son dönemlerde oldukça sık tercih edilmektedir. Sizlerde, bu yöntemler sayesinde yağ bezelerinden kurtulabilmek için uzman bir hekime tanışabilir ve gerekli desteği alabilirsiniz.

Kanserli Yağ Bezesi Belirtileri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yağ bezelerinin birçoğu iyi huyludur. Fakat, zaman içerisinde genişleyen ve büyüyen bezeler kanser oluşumunu tetikleyebilmekte ve kişilerin yaşam standardını düşürebilmektedir.

Hızla büyüyen, renk değiştiren veya genişleyen yağ bezeleri oluşumunda mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Yapılacak biyopsinin ardından uygulanacak olan tedaviye karar vermeli ve lipom oluşumuna müdahale edilmelidir.

Yağ bezesi nasıl geçer sorusunu sizler için yukarıda kapsamlı olarak cevapladık. Sizlerde, özel olarak hazırladığımız bu yazıyı inceleyebilir ve yağ bezesi nasıl geçer sorusunun yanıtını öğrenebilirsiniz.