Yemek Tariflerindeki Su Bardağı Ölçüsünün Kaşık ile Yapılması

Yemek tarfilerinde karşımıza 1/3  su bardağı gibi ölçüler çıkar. Su bardağı ile yemek tarifi ölçülerini genelde göz kararınca hesaplayarak yemeklerimizi yapmaya çalışırız. Ancak bu tarfilerde kullanılan ölçüler yemeklerin lezzetinin oluşmasında önemli rol oynamaktadır.

Yemek yapan ev hanımlarına yardımcı olmak için üzerinde ölçek bulunan bardaklar vardır. Ancak bunu her zaman tedarik etmemiz mümkün değildir. Yemeklerimizin lezzetinin yerinde olması için yemekte kullanılan malzemlerin ölçülerinin tam olması gerekir.

Su bardağı ile kesirli ölçüleri ayarlamak zordur. Bu nedenle, yemek tarifinde kullanılan ölçülerin tam karşılığını bulmak için yemek kaşığı ve çay kaşığı kullanmak gerekir.  Su bardağı ölçüsünün kaşık ile ölçeklendirilmesi ile ölçünün tam karşılığını bulabilirsiniz. Bu makalede sizlere yemek tarfilerinde kullanılan su bardağı ölçüsünü yemek kaşığı ve çay kaşığı ile nasıl ölçeklendirileceğini göstereceğiz.

Su Bardağı Ölçüsünün kaşıkla ölçeklendirilmesi

1 bardak = 16 yemek kaşığı
1 su bardağı yarısı = 8 yemek kaşığı
3/4 bardak = 12 yemek kaşığı
3/4 fincan yarısı = 6 yemek kaşığı
1/2 su bardağı = 8 yemek kaşığı
1/2 su bardağı yarısı = 4 yemek kaşığı
1/3 su bardağı = 5 yemek kaşığı + 1 çay kaşığı
1/3 fincan yarısı = 2 yemek kaşığı + 2 çay kaşığı
1/4 su bardağı = 4 yemek kaşığı
1/4 fincan yarısı = 2 yemek kaşığı
1/8 su bardağı = 2 yemek kaşığı
1/8 fincan yarısı = 1 yemek kaşığı
1/2 yemek kaşığı = 1-1 / 2 çay kaşığı

Yukarıda gösterilen ölçek karşılaştırması yemekleriniz yaparken size yardımcı olacak bir tablodur. Yemeklerinizi yaparken yemek malzemelerini doğru kullanarak leziz yemekler yapmaya devam edebilirsiniz.