Yeni Adres Kodu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni adres kodu sorgulama işlemi nasıl yapılır? Adres kodu nedir? Adres kodu son zamanlarda alınan en önemli kararlardan biridir.

Gerek kargo işlemleri, gerek diğer işlemler için gerekli olan adres bilgisi artık doğrudan verilmek yerine 9 haneli kişiye özel adres kodları ile verilecek. Adres kodları açık adres bilgilerinin içinde yer aldığı özel bir sisteme dayanmaktadır.

İnternet alışverişlerinde, okul işlerinde ya da diğer önemli işlerde artık uzun uza adres bilgisi girmek yerine 9 haneli özel adres kodunu vermeniz yeterli olacak. Yeni sistem henüz test ediliyor olsa da kullanımı hayata geçtiği zaman vatandaşlara ciddi anlamda kolaylık sağlayacak.

Yeni adres kodu sorgulaması nasıl yapılır? Adres kodu nasıl alınır?

Yeni adres kodu sorgulaması

Kargo işlemlerinde ya da diğer önemli açık adres bilgisi isteyen durumlarda 9 haneli adres kodunuzu paylaşmanız yeterli olacak.

Adres kodu sorgulaması nasıl yapılır? Adres kodu nasıl alınır? Adres kodları E-devlet üzerinden dağıtılacak. Söz konusu kodlar her zaman sabit şekilde kalacak. Daha önceden yaşadığınız yerden farklı bir adrese geçmiş olsanız bile nüfus müdürlüğü sayesinde sadece adres bilgileriniz değişecek.

Vatandaşlar kendi 9 haneli adres kodlarını öğrenebilmek için önce E-Devlet kapısına giriş yapmalı hemen ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan kısa bir telefon numarası onayından sonra adres kodunuz SMS ile tarafınıza ulaştırılacaktır.

Adres Kodu Uygulaması Ne Zaman Başlayacak

Adres Kodu Uygulaması Ne Zaman Başlayacak

Adres kodu uygulaması ne zaman başlayacak? Adres kodu uygulaması şuan için test aşamasında. Belirli kişilere verilmeye başlanan bu kodlar yaygınlaşma durumundan sonra PTT üzerinden kullanıma açılacak.

İlgili: Pttkart nedir, Nasıl Alınır?

Pilot olarak PTT seçimi yapıldı. Söz konusu işlemler PTT üzerinden yapılacağı zaman adres kodunuz olacak. Bir kargo gönderimi yaparken, kargo alırken dikkat etmeniz gereken adres kodunuzun doğru olmasıdır. Adres kodları 9 haneli olacak ve bu şekilde gözükecek “12-345-678-9”

Adres kodunuzu PTT çalışanı ile paylaştığınız andan itibaren sistemden tüm bilgileriniz çıkmaktadır. Telefon numaranız, Adresiniz, Adınız Soyadınız ve TC Kimlik numaranız da bu bilgilere dâhildir.

Adresi Bulamadık Bahanesi Tarihe Karışacak

Adresi Bulamadık

Kargo işletmelerinin ya da kurye işletmelerinin genel olarak kullandığını adresinizi bulamadık bahanesi de bu yeni sistem sayesinde tarihe karışacak.

Sisteme girilen kod sistemi otomatik olarak evinizin konumunu gösterecek. Bu sayede evinize gelmesi gereken herhangi bir ürün veya hizmet sorunsuz şekilde ulaşım sağlayabilecek.

İlgili: Yurtdışına Kargo Gönderimlerinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?