Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır? 2021

Yeni doğan çocuklara devlet tarafından belirli bir ücret ödenmektedir. Sadece ücret değil bez ve mama yardımı da yapılır. Yeni doğan çocuk parası olarak geçen sistemden yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Yeni doğan çocuk parası nedir? Nasıl alınır?

Yeni doğan çocuk parası 2015 yılından itibaren verilmeye başlanan bir ödeme türüdür. Diğer adı ile doğum yardımı olarak geçen bu paradan neredeyse doğum yapan her anne yararlanabilir. Yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Verilen ücretin yanı sıra bazı durumlarda bez, mama ve giysi yardımı da yapılıyor. Yapılan yardımlardan tekrar maddi bir ödenek beklenmiyor bu sayede zor durumda olan ve çocuk sahibi olan kişiler ilk zamanlarında bir nebze de olsun ferah zaman geçiriyor.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nasıl Alınır

Doğum parasından yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Şartlara uygunluğunuz varsa yapmanız gereken tek şey başvuru yapmak. Peki, doğum parası nasıl alınır?

Yeni doğum yapan kişi sigortalı olarak çalışıyorsa çalıştığı yerin anlaşmalı olduğu sosyal güvenlik kurumuna “süt parası” adı altında başvuru yapması gerekir. Başvuru sırasında yeni doğan çocuğun kimlik bilgilerinin olması gerekir. Bu bilgiler sonrasında yapılan başvurular kabul görürse kişinin banka hesabına doğum parası yatırılır.

Bunun yanı sıra çalışmayan ve sigorta durumu olamayan kişilerin de yakınlarında bulunan sosyal güvenlik kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru süreci olumlu şekilde devam ederse banka hesaplarına, banka hesabı yoksa PTT Şubelerine ücretlendirmeler yatırılır.

2021 yılından önce ödenen süt parası 180TL iken 2021 sonrası için alınan karar 202 TL oldu. Bunun yanı sıra alınacak olan doğum parası da 300TL – 600TL arasında tutulmaya başlandı.

Doğum Parası İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Doğum Parası İçin Gereken Evraklar

Doğum parası için gereken evraklar nelerdir? Başvuru sürecinde istenilecek olan evrakları daha önceden hazırlamanız o an sorun yaşamanızın önüne geçecektir. İstenilen bazı basit evraklar sayesinde doğum parasına başvurabilirsiniz.

  • Yeni doğan bebeğin T.C. Kimlik Kartı.
  • Anne veya Babaya ait T.C. Kimlik Kartı.
  • Başvuru alanlarından alınmış olan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmuş hali.

Doğum Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Doğum Yardımı Nasıl Sorgulanır

Yapılan doğum yardımı nasıl sorgulanır? Sorgulama işlemleri için E-Devlet sistemini kullanabileceğiniz gibi PTT şubelerine giderek bireysel olarak da sorgulama yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  • E-Devlet kapısına başvuru yapan kişi adına giriş yapın.
  • Arama alanına “Doğum Parası” Yazın.
  • Çıkan sonuçlar arasından “Doğum parası sorgulama” olana tıklayın.
  • Daha sonra sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Tüm bunların yerine 183 veya 144 çağrı hatlarını da arayarak başvuru süreci hakkında bilgileri alabilirsiniz.