Yeni Dönem AÖF Sınavları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Yeni öğretim döneminin AÖF sınavları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bildiğiniz üzere geçen sene Çin’de ortaya çıkan virüs hayatı birçok yönden etkilemiş durumda. Oldukça bulaşıcı olan bu virüs güncel olarak yayılmaya devam ediyor. Bu sebeple öğretim kurumları ve okullar sınav ve eğitimleri ertelemek veya farklı yöntemlerle yapmak zorunda kalıyorlar.

AÖF yani Açıköğretim Fakültesi de pandemi dolayısıyla farklı sınav sistemine gidiyor. Sınavları dört gözle bekleyen öğrenciler sınavların ne zaman ve nasıl bir şekilde yapılacağını fazlasıyla merak ediyorlar. Burada lafı daha fazla uzatmadan sınavların ne zaman ve ne şekilde gerçekleştirileceğini birlikte öğrenelim.

Yeni Dönem AÖF Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

aöf sınavları ne zaman yapılacak

Geçtiğimiz yakın dönemde AÖF sınavları ne zaman yapılacak sorusunun cevabı belli oldu. İlk olarak yakın dönemde gerçekleştirilecek olan ara sınavlardan bahsetmek istiyoruz. Güz döneminin ara sınavlarına oldukça kısa bir süre kalmış durumda. Önümüzdeki yakın dönemde gerçekleştirilecek olan ara sınavların tarihleri 12-13 Aralık 2020 olarak gözüküyor.

Ara sınavların haricinde bildiğiniz gibi birde güz dönemi sonu sınavları bulunuyor. Dönem sonunda bulunan sınavlar ise bir aksilik olmadığı takdirde ocak ayında yapılacak gibi duruyor. Bu dönemin sonunda yer alan sınavların tarihleri 2021 Ocak ayının 16 ve 17’si olarak gözüküyor. Ara ve dönem sonu sınavlarının açıklanan tarihleri bu şekilde oluşuyor. Şimdi gelin aklınızda ki bir diğer soruyu yani sınavların nasıl yapılacağını sizler için cevaplayalım.

AÖF Sınavları Nasıl Olacak?

Sınav tarihlerinden sonra birçok kişinin aklında AÖF sınavları online mı sorusu bulunuyor. Son zamanlarda salgın nedeniyle zorunlu online eğitimler veriliyor. Dolayısıyla eğitimlerin yanı sıra sınavlarda online olarak gerçekleştiriliyor. Görünüşe göre online olarak gerçekleştirilecek olan sınavlar arasına Açıköğretim Fakültesi ara sınavları da katılıyor.

Çünkü Açıköğretim Fakültesi’nin yapmış olduğu açıklamaya göre güz döneminin ara sınavı online yani çevrimiçi olarak yapılacak. Ancak güz dönem sonu sınavı hakkında henüz bir karar alınabilmiş değil. Yani güz dönemi sonu sınavlarının online mı yoksa yüz yüze mi gerçekleştirileceği bilinmiyor. Ayrıca sınav online olduğu için bazı kişiler sınava nasıl gireceklerini henüz bilmiyor olabilirler.

Bu yüzden yazımızda son olarak AÖF sınavları online nasıl olacak sorusunu cevaplamak istiyoruz. Sınava girmek için ilk olarak www.anadolu.edu.tr sitesinde bulunan sınav bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra sisteme kayıtlı T.C. kimlik no veya e posta – şifre kombinasyonunuzla sisteme giriş yapmalısınız. Önünüze gelen kısımda ise aldığınız dersleri bulabilirsiniz. Yazımızı bitirmeden önce sınavın ekranda tek soru şeklinde yapılacağını belirtelim. Yani sınav esnasında ekranınızda tek soru görülecek ve siz ilerledikçe karşınıza bir diğer soru gelecek. Ancak soruyu boş geçerseniz boş bırakmış sayılıyorsunuz ve hata yapsanız dahi geri gelerek tekrar işaretleme şansınız bulunmuyor.