Yeni Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Evraklar

Eski tip sürücü belgesine sahip olan kişiler, yeni ehliyet başvurularını 31 Aralık 2022 tarihine kadar mutlaka yapmalıdır. Her ne kadar belirtilen tarihe kadar sürücü belgelerinin değiştirilmesi zorunlu olmasa da son günlerde yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçebilmek için başvuruların bu tarihten önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Yeni alınan kararlar doğrultusunda M, A1, A2, A, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birine sahip olan kişiler 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE tipi sürücü belgelerine sahip olan kişiler ise 5 yılda bir ehliyetlerini yenileyecektir. Peki, yeni ehliyet başvurusu nasıl yapılır, başvuru için istenen evraklar nelerdir?

Yeni Ehliyet Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni Ehliyet Başvuru İşlemleri

Yeni tip sürücü belgesi, son derece kolay ve pratik bir şekilde alınabilir. Yeni tip sürücü belgesine sahip olabilmek için Alo 199 nolu telefon numarasını arayabilir ve Nüfus Müdürlüğün den randevu alabilirsiniz. Nüfus Müdürlüğüne mutlaka randevu saatinde gitmeli ve işlemlerin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmelisiniz.

Yeni Ehliyet Başvurusu Yapabilmek İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Yeni Ehliyet Başvurusu Yapabilmek İçin İstenen Evraklar Nelerdir

Yeni tip sürücü belgesi alabilmek için birtakım evrakların hazırlanması gerekmektedir. Sürücülerden istenen evraklar ise şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, mutlaka yanınızda olmalıdır.
  • Kimlik belgesinin yanı sıra sürücü olur sağlık raporu almalı ve dosyanıza eklemelisiniz.
  • Sürücü belgesi için gerekli olan ödemeleri yaptığınıza dair dekontu yanınızda bulundurmalısınız.
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve net bir görüntüye sahip olan 1 adet biyometrik fotoğrafa da gereksinim duyulmaktadır.
  • Tüm bunların yanı sıra başvuru yapabilmek için kan grubunuzu belli eden bir belgeye ve adli sicil belgesine ihtiyacınız vardır.

İlgili: Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır? Güncel D Sınıfı Ehliyet Fiyatı Ne Kadar?

Yukarıda yer alan belgeleri hazırlayan kişiler, Nüfus Müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini yapabilir. Bu süre içerisinde kişilere geçici (15 gün) sürücü belgesi

verilmektedir. Geçici sürücü belgesinin aracınızda bulundurarak seyahat edebilirsiniz. Ayrıca, yeni ehliyetiniz de ortalama 1 hafta içerisinde adresinize teslim edilecektir.

2021 Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2021 Ehliyet Yenileme Ücreti

Sürücü belgesi yenileme ücreti, 2021 yılı içerisinde 15 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yeni tip sürücü belgesi alıp da kaybeden kişiler, 270 TL ödeme yaparak sürücü belgelerini tekrar çıkarabilir. Tüm bunların yanı sıra belirtilen bu ücretler hemen hemen birçok bankaya yatırılabilmektedir. Aynı zamanda dilerseniz kişiler, internet üzerinden de yeni tip sürücü belgesi için ödeme yapabilir.

Yeni Ehliyet Alabilmek İçin Sağlık Raporunu Nereden Alabilirim?

Yeni Ehliyet Alabilmek İçin Sağlık Raporu

Yeni ehliyet işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için mutlaka sağlık raporu almanız gerekir. Söz konusu rapor aile hekimleri, özel hastaneler ve devlet hastaneleri tarafından kolaylıkla verilmektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili şüpheli bir durum varsa ilgili kişiler, ek bir muayene ve tetkik isteyebilmektedir.

Ehliyet Süresi Doldu Ne Yapmalıyım?

Ehliyet Süresi Doldu

Ehliyet süreniz dolduktan sonra ilgili kuruma giderek randevu talebinde bulunabilirsiniz. Randevu alma işlemlerini tamamladıktan sonra sizden istenen evrakları hazırlayabilir ve gerekli ödemeleri yaptıktan sonra evraklarınızı teslim edebilirsiniz.

Yeni ehliyet yenileme süreci kapsamında tarafınıza 15 günlük geçici süresi belgesi de verilecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ehliyetiniz gelene kadar bu belgeyi yanınızda bulundurarak trafiğe çıkabilirsiniz.