Yeşil Pasaport Nedir, Nasıl Alınır, Yenileme Ücreti

Yeşil pasaport bir diğer bilinen adıyla hususi pasaport, devlet memurlarına verilen özel bir pasaport türüdür. 5 Yıllık zaman dilimi için verilen bu özel pasaport sayesinde, birçok farklı ülkeye vizesiz girmek mümkündür. Devlet memurlarının yanı sıra hususi pasaport, devlet memurlarının ailelerine de verilir.

Tüm bunların yanı sıra ilk kez hususi pasaport alacak kişilerden de herhangi bir harç da alınmamaktadır. Ayrıca, Başvuru yapabilmek için yatırılması gereken defter bedeli ise 2021 yılı için 180 TL olarak belirlenmiştir. Peki yeşil pasaport nedir, nasıl alınır, yenileme ücreti ne kadardır? İşte, merak edilen tüm bu soruların detaylı ve kapsamlı yanıtları…

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil Pasaport Nedir

Yeşil Pasaport, devlet memurları ile devlet memurlarının ailelerine verilen bir pasaporttur. Hususi pasaport olarak da adlandırılan bu pasaport sayesinde birçok ülkeye vizesiz olarak girilebilmektedir. Devlet memurlarına ve ailelerine verilen bu pasaportun süresi ise en az 6 ay en fazla 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Hususi pasaport yenileme işlemlerinde ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere herhangi bir harç ödemesi alınmamaktadır. Gerekli şartları sağlayan kişiler, ortalama 5 iş günü içerisinde pasaportlarına kavuşabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra, hususi pasaport başvuruları online olarak da yapılabilir.

Hususi Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Hususi Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır

Hususi pasaport başvurusu, son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilir. Eğer sizde hususi pasaport almak istiyorsanız, başvurularınızı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, başvurunuz sonuçlandıktan sonra evraklarınız PTT kargo ile tarafınıza teslim edilecektir.

Yeşil Pasaport Yenileme

Yeşil Pasaport Yenileme

Hususi pasaport yenileme işlemleri oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir. Yenileme işlemlerini başarıyla gerçekleştirebilmek için pasaportunuzun kullanım süresinin dolmuş olması gerekmektedir. Kullanım süresi dolan pasaportlar, 2021 yılı için 180 TL defter bedeli ödenerek yenilenebilir.

Yeşil Pasaport Almak İçin Belirlenen Şartlar ve Evraklar Nelerdir?

Yeşil Pasaport Almak İçin Belirlenen Şartlar ve Evraklar

Hususi pasaport olarak da bilinen bu pasaportu alabilmek için öncelikli olarak devlet memuru olmanız gerekir. Devlet memurlarının yanı sıra bu pasaport türü ayrıca devlet sporcularına da verilir. Pasaportu alabilmek için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir;

İlgili: Öğrenci Pasaportu Almak İçin Gerekenler

  • Emekli devlet memurları, hususi pasaport için emekli olduğu yılın kadrosunu gösteren bir belgeye sahip olmalıdır.
  • Memurlar, çalıştıkları devlet dairesine ait olan imza sirküsü ile başvurularını yapabilir.
  • Devlet memurluğundan istifa eden kişiler, çalıştığı dönemin kadrosunu gösteren bir belgeye gereksinim duymaktadır.
  • 18 Yaşından küçük bireyler ise bu pasaportu alabilmek için muvafakatname belgesine ihtiyacı vardır.
  • Tüm bunların yanı sıra devlet memuru olmayan kişilere 25 yaşından sonra yeşil pasaport verilmemektedir.
  • Ayrıca kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf ve öğrenci belgesi de istenen evrakların arasında yer almaktadır.

Yeşil Pasaport Süresi Bitince Ne Olur?

Yeşil Pasaport Süresi Bitince

Hususi pasaportunuzun süresi en az 6 ay, en fazla ise 5 yıldır. Bu sürenin tamamlanmasıyla birlikte pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Yeşil pasaport yenileme ücreti ise yukarıda da belirttiğimiz üzere 2021 yılı için 180 TL’dir.

10 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

10 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi

Devlet memurluğunda 10 yılı tamamlayan kişiler, ne yazık ki hususi pasaport alamamaktadır. Hususi pasaport alabilmek için kadro derecesinde mutlaka 3. dereceye yükselmiş olmanız gerekmektedir. 3. Dereceye yükselemeyen memurlara, yeşil pasaport verilmemektedir.