Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Yumurta kokusu nasıl çıkar? Her ne kadar pratik olması nedeni ile tercih edilen yiyecekler arasında yer alsa da bazı durumlarda oluşturacağı yan etkiler ile çoğu kişinin çekinerek yaklaşmasına neden olur.

Yumurta kokusunun oluşmasında birden fazla etken bulunur. Her ne kadar kullanım yönü açısından birden fazla iyi yanı oluyor olsa da yapılacak yanlış kullanım sonrasında hiç sevmeyeceğiniz kokuların yayılmasına neden olacaktır.

Yumurta kokusu neden olur? Yumurta kokusunun olma nedenleri birden fazladır. Bu nedenler genellikle yumurtanın çürük olması, yumurtanın doğru pişirilmemesi ya da yumurtanın hali üzerinde kırılmasıdır. Söz konusu kırılma durumu sadece hali üzerinde değil herhangi bir ortamda kırılma olarak da görülebilir.

Yumurta Kokusu Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

Yumurta Kokusu Çıkartma Yöntemleri Nelerdir

Yumurta kokusu çıkartma yöntemleri nelerdir? Her ne kadar kırılsa ve etrafına koku salsa da ondan kurtulmanın elbette bir yolu vardır.

Yumurta kokusu çıkartma konusunda vereceğimiz yöntemleri eksiksiz bir şekilde uygulayarak kısa sürede kokudan kurtulabilmek için adımlar atabilirsiniz. Söz konusu kokudan kurtulmak için yönelebileceğiniz doğal çözümler olduğu gibi kimyasal etkenli çözümler de bulunmakta.

Yumurta kokusu nasıl çıkartılır? Yumurta kokusunu çıkartma konusunda seçilebilecek en etkili yöntemler kum veya karbonat yöntemidir. Söz konusu yöntemler sayesinde kısa sürede Yumurta kokusundan kurtulma şansınız vardır.

  • Karbonat ile yumurta kokusundan kurtulmak: Karbonat ile yumurta kokusundan kurtulmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle yumurta kokusunun olduğu alanı tamamen izole ederek diğer alanlardan ayırın. Söz konusu ayırma ve izole işlemi sayesinde kokuyu sadece tek bir alana hapis etmiş olacaksınız. Bu aşamadan sonra ortalama olarak 4 adet kâse içerisine karbonat doldurun. Bu karbonatları söz konusu kokunun olduğu alanın dört bir köşesine koyun ve 1 -2 saat beklemesini sağlayın. Kapların içindeki karbonatlar kısa süre içerisinde kokuları kendi içerisine çekerek arındıracaktır.
  • Kum ile yumurta kokusundan kurtulmak: Bu yöntem de odaya yayılmış yumurta kokusundan kurtulmak için tercih edilen en tekili yöntemlerden birisidir. Söz konusu yöntem ile oda içerisindeki yumurta kokularından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu işlemlere başlamadan önce karbonat yönteminde de olduğu gibi öncelikle kokunun olduğu alanı kapatarak kokunun sadece orada kalmasını sağlayın. Daha sonra en yakın yerden alacağınız kumları odanın içerisinde belirli alanlara plastik kaplar içinde koyun. Söz konusu kumları biraz ıslatın ve 1-2 saat kadar odanın havalanmasını sağlayın. Bu yöntem sayesinde hem içeri temiz hava girmiş olacak hem de çıkması zor olan yumurta kokuları kumlar tarafından emilecek.
  • Soğuk su ile yumurta kokusu çıkartma: Yumurtalar taze olmadığı zamanlarda ya da yüksek ısılarda pişirildiği zamanlarda etrafa koku yaymaktadır. Söz konusu kokulardan kurtulmak için mutlaka soğuk su yöntemine başvurmanız gerekmekte. Yumurtalarınız haşlandıktan sonra onları sızak su içerisinde bırakmayın. Suyu acil bir şekilde dökün ve yumurtaları da başka bir kaba alın. Bu aşamada çıkacak olan her buhar koku olarak geri dönecektir. Daha sonra yumurtaları hem kolay soyabilmek hem de hızlı şekilde soğutabilmek adına soğuk suya tutun.

Yumurta Nasıl Kokusuz Haşlanır?

Yumurta Nasıl Kokusuz Haşlanır

Yumurta nasıl kokusuz haşlanır? Her ne kadar yumurtalar sadece kırıldıklarında koku yayıyor gibi gözüküyor olsa da durum böyle değildir. Yumurtalar yanlış şekilde haşlanmaları durumunda da kokular yayar.

Sıcak su ile yapılan bu işlemde çıkan her buhar koku olarak geri dönecektir. Bu konuda varsa davlumbaz kısmını çalıştırarak kötü buharın atılmasını sağlamalısınız. Yumurtanızı haşlarken en kısık ateşte ve önceden kaynamış su kullanmanız gerekir.

Önceden kaynamış su içerisinde yavaş bir biçimde haşlanan yumurtalar koku çıkma oranını oldukça düşürecektir. Bu aşamada mümkünse mutfağınızın sürekli olarak havalanmasını sağlamalısınız. Haşlama işleminden sonra yumurtaları soğuk suya tutarak koku yayılma oranını sıfıra kadar indirebilirsiniz.